گروه رسانه‌ای «لرستان»

اطاله دادرسی معضل است/ انجام ۱۲۰۰ مورد وکالت و کارشناسی معاضدتی

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمد رزم ظهر امروز در دیدار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه اظهار کرد: با حضور حجت الاسلام رئیسی شاهد صدور بخشنامه‌های متعدد، مختلف و مورد نیاز در سطح قوه قضائیه با هدف تحقق عدالت هستیم و تلاش دستگاه قضایی لرستان تحقق سیاست‌های محوری و اولویت‌دار است.

وی با تبریک ایام ماه رجب‌المرجب، ماه ولادت امام علی(ع) بعنوان الگوی عدالت، یادآور شد: الگوی واقعی اجرای عدالت امام اول شیعیان است که این اسوه عدالت به‌خاطر دقت و جدیت و شدت  در اجرای عدالت به شهادت رسیدند.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه وکلا، کارشناسان و و قضات، اضلاع تشکیل دهنده یک دادرسی عادلانه را در پرونده تشکیل می‌دهند، افزود: به لحاظ ضرورت در سال جاری دو جلسه با حضور اعضا هیات مدیره مرکز وکلا و کارشناسان برگزار شده و تعامل ارزشمندی با هدف عدالت و کمک به مردم ولایت‌مدار لرستان بین مجموعه دادگستری و مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه در استان وجود دارد.

رزم بیان داشت: اجرای عدالت موجب رضایت مردم و صلابت و اقتدار قوه قضائیه می‌شود، کمااینکه امروز بشریت تشنه عدالت است.

رئیس‌‌کل دادگستری استان لرستان با اشاره به اینکه قضات و وکلا بال‌های فرشته عدالت را تشکیل می‌دهند که همواره باید با همفکری به تحقق اجرای عدالت کمک کنند، گفت: هر زمان وکلا با دستگاه قضایی تعامل داشته و زوایای پنهان پرونده را باز کنند، اجرای عدالت به درستی و بهتر محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه نظام اسلامی حاصل زحمات شهدا از صدر اسلام تاکنون و تلاش‌های علما و فقهای اسلام است، وظیفه کنونی مسؤولان را حفاظت همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: اجازه ندهیم در هر قشری، حزبی و صنفی که به نحوی وابسته به قوه قضائیه است با رفتار و عملی به حیثیت نظام ضربه وارد کند.

رزم تصریح کرد: مراجع  حفاظتی ارزشیابی و دادسرای انتظامی مراکز وکلا و کارشناسان در صیانت از ارزش‌های نظام دقت داشته باشند.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه وقتی وکیل و کارشناس یک مجوز یا پروانه وکالت می‌گیرد، باید بداند که این شان والایی است که به برکت نظام شامل حال وی شده و قدردان این موضوع باشد، افزود: باید شئونات لازم وکلا و کارشناسان رعایت شود، کمااینکه التزام عملی به اسلام و قانون اساسی و احراز شرایط عمومی برای اخذ مجوز وکالت لازم و ضروری است.

وی افزایش سهمیه آزمون وکلا و کارشناسان را به‌‌جهت استفاده از ظرفیت جوانان فارغ‌التحصیل و اشتغال آنان دانست و با اشاره به اینکه از طرفی این امر موجب دسترسی بیشتر و بهتر به وکلا و کارشناسان می‌شود، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی های بعمل آمده در فواصل زمانی، جلسات هم‌اندیشی دستگاه قضایی با وکلا و کارشناسان برگزار می‌شود.

رزم با یادآوری این مطلب که در تمامی دوره های آموزشی از وکلا و کارشناسان برای حضور در کلاسها دعوت می‌شود و کماکان آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز وکلا و کارشناسان وجود دارد، افزود: مجموعه مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه وابسته به قوه‌ای هستند که تحت امر ولایت مطلقه فقیه ایفای نقش می‌ نمایند و به لحاظ اهمیت موضوع می‌طلبد رعایت ظواهر و شئونات اسلامی متناسب با این  اهمیت جایگاه مد نظر قرار گیرد‌.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه در بحث وکالت و کارشناسی معاضدتی ۱۲۰۰ مورد وکالت و کارشناسی معاضدتی در استان انجام شده است، تصریح کرد: در معرفی  وکلا و کارشناسان معاضدتی به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که توان پرداخت هزینه وکالت یا کارشناسی را ندارند، نیز مورد توجه قرار می‌‌گیرد.

وی با بیان اینکه اطاله دادرسی  معضل است و کارشناسان می‌توانند با تسریع در کار تخصصی و اظهار نظر خود به کاهش اطاله دادرسی کمک کنند، افزود: در تعیین تعرفه‌ها و دستمزد کارشناسان نیز وضعیت مالی، تمکن افراد و حجم کار ارجاعی مورد توجه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/
 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر