گروه رسانه‌ای «لرستان»

تفاوت رشد، پیشرفت و توسعه از دیدگاه یک اقتصاددان

ایسنا/لرستان یک اقتصاددان گفت: در جامعه توسعه یافته حساسیت‌ها و توجهات بیشتر است.

بهزاد خسروی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: رشد، تکثیر وضع موجود است به عنوان مثال ایران خودرو امسال ۱۰۰ هزار خودرو تولید کرده و سال دیگر ۲۰۰ هزار خودرو با همان وضعیت تولید می‌کند یا افزایش تعداد جاده‌ها، فرودگاه‌ها، سدها نشانه رشد است.

وی تصریح کرد: پیشرفت اما در مرحله بالاتری از رشد و به معنای این است که وضع موجود را با کیفیت مادی یا فناوری بهتری تکثیر کنیم یا ارتقا دهیم به طور مثال ایران خودرو در سال آینده خودروهای مدل بالاتری را با کیفیت و فناوری بهتر تولید می‌کند یا اینکه سدها با فرآیند متفاوت و کیفیت بهینه‌تری ساخته شود.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: توسعه برخلاف دو مفهوم قبلی، به معنای تحول کیفی در پدیده موجود است. توسعه به معنای تغییر در خلق‌ و خوی فردی و الگوهای رفتاری، اجتماعی و حتی ماهیت پدیده‌هاست. به طور مثال اگر عضلات را قوی کنیم و افزایش دهیم با پدیده رشد روبه‌رو هستیم. 

خسروی اضافه کرد: اگر با این عضلات بتوانیم کارهای حرفه‌ای ورزشی مثل ژیمناستیک انجام بدهیم با پدیده پیشرفت همراه بوده‌ایم اما اگر از لحاظ رفتارها و خلق‌ و خوها انسان متفاوت دیگری شدیم، توسعه یافته‌ایم.

وی بیان کرد: در توسعه، جامعه جان‌دارتر می‌شود. در جامعه توسعه یافته، حساسیت‌ها و توجهات بیشتر است و جامعه نسبت به هر رفتاری واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل است که در جوامع توسعه یافته، جامعه زنده و پویاست و به نوعی روح پیدا می‌کند. زمانی‌که توسعه روی می‌دهد ابعاد کمّی پیشرفت و رشد در روح متجلی می‌شود و کیفیت تحول، مدنظر قرار می‌گیرد.

این اقتصاددان بیان کرد: در واقع، از منظر دیگری، توسعه دارای دو بعد؛ اقتصادی و مادی و بعد فرهنگی و رفتاری است.

خسروی ادامه داد: در بعد اقتصادی، توسعه تولید رفاه می‌کند و رفاه زمانی است که ما می‌توانیم خود را از فشارها و تصادف‌های طبیعی و غیرطبیعی مصون کنیم. در این بعدِ توسعه، ما نیازمند سرمایه اقتصادی هستیم.

وی اظهار کرد: سرمایه اقتصادی هم نیروی انسانی می‌خواهد و نیروی انسانی هم در دانشگاه تربیت می‌شود. بنابراین احساس نیاز به نیروی فنی شکل می‌گیرد. بعد اقتصادی به دنبال رفاه است و فرآیندی که طی می‌شود، رشدو پیشرفت است. 

این اقتصاددان تصریح کرد: اما توسعه، بعد فرهنگی و رفتاری هم دارد؛ زمانی شما تمامی ابزارها وامکانات اقتصادی و رفاهی را در اختیار دارید اما از وضعیت جامعه‌تان احساس ناراحتی و کلافگی می‌کنید، آرام و قرار ندارید و نسبت به رفتارهای پیرامونی خود احساس انزجار می‌کنید. با وجود اینکه رفاه دارید اما احساس رضایت نمی‌کنید.

خسروی خاطرنشان کرد: مثلا ما در خودرویی مدرن با رفاه کامل نشسته‌ایم اما به علت بی‌نظمی و بی‌قانونی، از رانندگی در این شهر رضایت نداریم. در واقع فرزندان ما به دلیل عدم احساس رضایت است که مهاجرت می‌کنند و با پدیده فرار مغزها مواجه می‌شویم.

 وی اضافه کرد: ما به طور نسبی رفاه داریم اما رضایت همان چیزی است که ما نمی‌توانیم تولید کنیم و به واقع رضایت نتیجه همان بعد دوم توسعه یعنی بعد فرهنگی رفتاری است.

این اقتصاددان اضافه کرد: زمانی که بعد دوم توسعه رخ نمی‌دهد، روابط و رفتارهای ما تیز و برنده و پرهزینه می‌شود. در جوامع توسعه نیافته، شما اگر چه ابزارهای پیشرفت را در اختیار دارید اما رفتارهایتان تیز و همراه با خشونت است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر