گروه رسانه‌ای «لرستان»

لرستان در حسرت برند/ دسترنج‌هایی که به اسم لرستان خریدار ندارند

خبرگزاری فارس لرستان_ سمیرا عزیزی؛ هم‌اکنون واحدهای صنعتی در لرستان توانایی گرفتن سهم خود و ورود به بازارهای رقابتی را ندارند چراکه نمی‌توانند محصولات خود را به خوبی معرفی کنند. به بیانی دیگر ویترین صادراتی آنها که شامل بسته بندی و برند مناسب جهت مطرح شدن است؛ قدرت زیادی ندارد و ضعیف عمل می‌کند.

ریشه اصلی این مشکلات در بی‌خبری اکثر واحدهای تجاری و صنعتی این استان از اهمیت برندسازی است و باعث شده کالا یا خدمات‌شان بدون برند در بازار عرضه شود تا نهایتا افراد و تولیدکنندگان دیگری با نام خود آنها را به فروش برسانند.

همواره نبود برندسازی یکپارچه معضلی برای لرستان بوده و بی‌توجهی به فرآیند بازاریابی سبب صادرات این تولیدات با نام‌های دیگر شده است؛ دسترنج تولیدکنندگان لرستانی به خاطر نداشتن برند، اسم و بسته‌بندی مناسب به تاراج رفته و از شیرینی صادرات، تنها تلخ‌کامی نصیب‌شان شده است.

بررسی راهکارهای برندسازی برای همه سازمان‌های تجاری استان، امری حیاتی است

در همین خصوص سعید میر، دکترای مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی با بیان اینکه این روزها اهمیت و ضرورت برندسازی یا برندینگ در سازمان‌ها، دیگر بر هیچ کسی پوشیده نیست، به خبرنگار فارس از خرم‌آباد گفت: ضرورت داشتن برند از این روست که با توجه به حرکت جوامع مصرفی به سمت‌ مدگرایی، در اختیار داشتن برند یا نام‌های تجاری معتبر یکی از راهکارهای ایجاد تمایز و شخصیت محسوب می‌شود. 

به گفته وی داشتن یک برند قوی کمکی به شرکت‌ها است تا خود را در بازار متمایز نشان دهند و توانایی ارضای نیازهای مشتریان را به صورت منحصر به فرد داشته باشند.

 این پژوهشگر در ادامه افزود: با افزایش رقابت در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، داشتن یک برند، یک انتخاب نبوده، بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که در صورت اجرا نکردن باید شاهد قبضه شدن بازارهای داخل توسط واردات برندهای خارجی باشیم.

میر بیان کرد: در لرستان شاهد پتانسیل خیلی زیادی در بخش‌های گردشگری، گیاهان دارویی، داروهای انسانی و دامی، محصولات کشاورزی، معدن و صنعت هستیم. با این وجود استان حجم صادرات چندانی ندارد و این حجمی هم که وجود دارد، فاقد برند و نام تجاری است. 

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان اضافه کرد: همین موضوع باعث می‌شود آن‌گونه که باید محصول با قیمت خوب و شایسته به فروش نرفته و گاها به تاجرهایی فروخته شود که پس از بسته‌بندی محصول را با برند خود می‌فروشند. 

به گفته وی بررسی راهکارهای برندسازی و موضع سازی، برای همه سازمان‌های تجاری در استان، امری حیاتی است. 

میر خاطرنشان کرد: از سویی، شرایط محیطی و رقابت فزاینده بوجود آمده، باعث شده تا تولیدکنندگان و تجار، لزوم مطالعات برندینگ را بیش از پیش احساس کنند.

این دکترای بازاریابی تصریح کرد: برندسازی به خصوص در حوزه محصولات استان یک مسئله چند بعدی و پیچیده است که گروه بزرگی در این زمینه فعالیت داشته و هریک اهداف، منابع و قابلیت‌های خود را دارند. بنابراین تحصیل هماهنگی میان این چندگانگی و پیچیدگی در حوزه برندسازی تنها با انجام پژوهش و مطالعه برندسازی به وجود می‌آید.

وی یادآور شد: با رقابتی شدن بازارها و گسترش فعالیت‌های تولیدکنندگان استان‌های مجاور و تحت نام خود در آوردن محصولات لرستان، توجه به امر بازاریابی و به کارگیری تکنیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی در جهت برندینگ و موضع سازی برای محصولات این استان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

 

معرفی صد برند برتر لرستان

در این رابطه سارا کاهی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های لرستان به خبرنگار فارس از خرم‌آباد گفت: قصد داریم صد برند برتر استان را معرفی کنیم.

وی بیان کرد: در این رابطه تمامی واحدهای صنعتی را اطلاع‌رسانی کردیم و به ادارات ذی‌ربط اعلام شده تا معرفی کنند که نهایتا این صد برند مشخص شدند.

کاهی یادآور شد: قرار بود به صورت چاپی انجام دهیم اما به خاطر بالا بودن هزینه و محدودیت مخاطب، اقدام به تهیه نسخه دیجیتالی این کاتالوگ کردیم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های لرستان با بیان اینکه در حال آماده‌سازی این نرم‌افزار هستیم تا اطلاعات را بارگذاری کنیم، اضافه کرد: این کاتالوگ به صورت نامحدود در کل دنیا عرضه می‌شود و مخاطبان بیشتری برندهای استان را خواهند شناخت.

لرستان ظرفیت‌های فراوانی برای برند شدن دارد

بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از خرم‌آباد اظهار کرد: برای برندسازی در لرستان باید به سراغ کالاها و خدماتی که به عنوان پتانسیل نسبی یا مزیت اقتصادی استان محسوب می‌شوند برویم.

وی ادامه داد: این کالاها و خدمات باید نسبت به سایر استان‌ها بهتر و مرغوب‌تر بوده و قدرت رقابت داشته باشند.

رازانی بیان کرد: برند یا نشان کالایی یعنی نام و نشان آن کالا و خدمات مرغوب و باکیفیت را در کشور برای استان ثبت کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان با اشاره به ظرفیت خوب سنگ‌های تزئینی در استان ادامه داد: لرستان بر روی زون سنندج- سیرجان قرار دارد و از حیث سنگ‌های تزئینی و نما جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود برای همین دو برند اساسی گوهره خرم‌آباد و چینی ازنا را داریم که ثبت نشده‌اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون تولیدکننده برتر فرش لری هستیم و باید آن را ثبت کنیم، افزود: این فرش در لرستان تولید شده و نقشه آن بومی استان است بنابراین باید ثبت برند شود.

 ثبت برند فرش لری در قالب خوشه 

رازانی با بیان اینکه لرستان ظرفیت‌های فراوانی برای برند شدن دارد، اضافه کرد: در شرکت شهرک‌های استان ثبت برند فرش لری در قالب خوشه در حال انجام است و برای گلیم و دست‌بافته‌های استان نیز ثبت جغرافیایی را داشته‌ایم که مختص ما هستند.

 

این مسوول خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شهرستان دلفان یکی از مراکز تولید گلیم در استان محسوب می‌شود و تولید ماشته را در بروجرد داریم.

وی ادامه داد: ما پیگیر ثبت برند این صنایع هستیم و البته سایر محصولات نیز باید برندسازی شوند.

رازانی با تاکید بر اینکه خیلی از کالاهای صنعتی تولید استان نیز قابلیت رقابت با سایر کالاها در کشور و حتی سطح بین‌المللی را دارند، اضافه کرد: هم‌اکنون لِنتی که در شهرک شماره یک خرم‌آباد تولید می‌شود باکیفیت و مرغوب بوده و دارای این ویژگی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان به صنعت داروسازی استان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه جزو استان‌های پیشرو در این زمینه هستیم، افزود: بایرافلاک از جمله برندهای برتر تولیدات دارویی در فاز دامی و انسانی محسوب می‌شود و البته واحدهای برتر در این زمینه خارج از شهرک نیز وجود دارند که می‌توانند جزو برندهای برتر باشند.

وی یادآور شد: زاگرس پوش نیز از برندهای معروف تولیدات پوشاک در استان است و ظرفیت‌های دیگری مانند صنایع بهداشتی، آرایشی و گیاهان دارویی نیز داریم که باید به سمت ایجاد برند برویم و در قالب آن کالاهای‌مان را معرفی کنیم.

رازانی از شناسایی صد برند استان توسط شرکت شهرک‌های استان خبر داد و گفت: قرار است این برندها در قالب یک کتابچه و به صورت الکترونیکی یا کاغذی تهیه و انتشار یابند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان بیان کرد: هدف از این کار شناسایی برندهای استان به بازارهای تقاضا بوده و این کار توسط معاونت صنایع کوچک در حال پیگیری است.

همان‌طور که گفته شد در وهله اول برای برندسازی نیازمند نقشه راه و داشتن راهکارهای عملی در این زمینه هستیم تا با ارائه هویتی یکپارچه، موانع و مشکلات موجود را مرتفع کنیم. باید پیشران‌های موثر در این رابطه را شناسایی کرد که امید می‌رود با اقدام اخیر این مهم محقق شود.

انتهای پیام/خ


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر