گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیرکل کمیته امداد استان خبر داد: پیش‌بینی جمع‌آوری بیش از ۳۱ میلیارد زکات در لرستان

ایسنا/لرستان مدیرکل کمیته امداد لرستان گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۱ میلیارد تومان زکات در استان جمع‌آوری شود.

جاسم محمدی فارسانی در حاشیه جلسه شورای زکات که هفتم مهرماه برگزار شد، اظهار کرد: شش‌ماهه نخست سال جاری بیش از ۲۰ میلیارد تومان زکات در بخش‌های مختلف جمع‌آوری‌ شده است.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد یک نهضت در بحث زکات، تصریح کرد: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های عضو شورای زکات اهتمام بیشتری در همکاری نسبت به این واجب الهی داشته باشند.

مدیرکل کمیته امداد لرستان با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۹ جمع‌آوری زکات در لرستان به بیش از ۳۱ میلیارد تومان برسد، خاطرنشان کرد: در نیمه اول سال جاری بیش از ۲۰ میلیارد تومان زکات در بخش‌های مختلف کسب درآمد شده است.

محمدی فارسانی اضافه کرد: نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان فطریه عام، ۵۱۱ میلیون تومان فطریه سادات، ۴۹۵ میلیون تومان کفاره غیرعمد، ۳۸۳ میلیون تومان کفاره عمد، بیش از ۴ میلیارد تومان زکات مستحبه، بیش از سه میلیارد تومان زکات واجب و … به‌صورت نقد و کالا جمع‌آوری‌ شده است.

وی موضوع پراهمیت بعدی در بحث زکات را نحوه توزیع آن برشمرد و بیان کرد: معمولاً ۶۰ درصد زکات برای استفاده در امور محرومین و مستضعفین و ۴۰ درصد آن نیز در پروژه‌های عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد لرستان ادامه داد: سال ۹۹ با توجه به شرایط موجود بیش از ۹۰ درصد زکات جمع‌آوری‌شده به محرومین و فقط ۱۰ درصد به پروژه‌ها اختصاص یافت.

این مسئول با اشاره به انتظار شورای زکات استان از دستگاه‌ها و وجود ۱۵۰ روحانی مستقر به همراه ۱۱۰ روحانی طرح هجرت در دستگاه‌ها، گفت: امیدواریم برای ترغیب و فرهنگ‌سازی زکات قراردادهایی برای روحانیون در دستگاه‌ها تنظیم شود اما تاکنون فقط ۲۹ قرارداد منعقدشده است.

وی با اشاره به مصوبات جلسه گذشته شورای زکات، اظهار کرد: در آن جلسه مدیرکل صداوسیمای وقت تعهداتی برای تولید ۵۰۰۰ دقیقه کلیپ و موارد مرتبط به‌صورت تصویری و ساعاتی در بخش رادیویی اختصاص دهد اما هنوز در این زمینه گزارشی ارائه نشده است.

مدیرکل کمیته امداد لرستان تصریح کرد: همچنین طرح جامع فرهنگ‌سازی زکات (تولید تصاویر، مستندات، صحبت‌های روحانیون در این بخش و …) به عهده صداوسیما بوده است.

محمدی اضافه کرد: تشکیل کارگروه‌های منطقه‌ای و استفاده از ظرفیت صداوسیما، جهاد و ‌دستگاه‌های مرتبط برای ترویج زکات امر مهمی بوده اما تاکنون فقط جلسه ابتدایی آن برگزارشده است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر