گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد: کمبود بذر اصلاح شده احساس نمی‌شود

ایسنا/لرستان مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد از آغاز توزیع بذور اصلاح‌شده گندم در این شهرستان خبر داد.

مراد بیرانوند امروز یازدهم شهریورماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بیش از ۳۰ درصد بذور خریداری شده گندم اصلاح شده طبقات مادری، گواهی شده استان از کشاورزان طرف قرارداد خرم‌آبادی خریداری و پس از انجام عملیات فرآوری و بوجاری آماده توزیع بین کشاورزان گندم کار است.

وی تصریح کرد: براساس آخرین آمار اخذ شده از کارگزاری‌های تهیه و توزیع بذور اصلاحی حوزه عمل بیش از ۷۵۰۰ تن انواع ارقام متناسب با کشت اقلیم معتدل و سرد، بذر گندم اصلاح شده آبی و دیم در قالب قراردادهای منعقده از کشاورزان خرم‌آبادی خریداری و آماده تحویل به کشاورزان است.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت اقلیمی مناطق خرم‌آباد، بذور گندم و جو اصلاح شده مورد نیاز کشاورزان توسط کارگزاران مستقر در حوزه مراکز جهاد کشاورزی تهیه و حمل شده و در کنار سایر نهاده‌های کشاورزی همچون سم و کود به قیمت مصوب آماده توزیع است.

بیرانوند ارقام بذور دیم مورد نیاز کشاورزان را حدود ۶۰۰۰ تن و بذر گندم آبی مورد نیاز کشاورزان خرم‌آبادی را حدود ۱۰۰۰ تن اعلام کرد و افزود: با توجه به تأمین بخشی از نیاز کشاورزان به‌صورت خود مصرفی کمبود بذر اصلاح شده احساس نمی‌شود.

وی به کلیه کشاورزان حوزه عمل توصیه کرد: به‌منظور افزایش عملکرد در واحد سطح در سال جهش تولید، سعی کنند نسبت به تهیه بذور اصلاح‌شده مورد نیاز با مشورت کارشناسان محقق معین و کارشناسان پهنه مراکز حوزه عمل اقدام کنند.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد عنوان کرد: کلیه امکانات لازم در جهت کشت مکانیزه دیم و آبی فراهم و در دسترس کشاورزان قرار دارد.

بیرانوند ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری بیش از ۴۵ هزار هکتار گندم دیم و آبی در خرم‌آباد کشت شود.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر