گروه رسانه‌ای «لرستان»

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد: تجهیز ۵۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان به سامانه‌های نوین آبیاری

ایسنا/لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۵۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند.

اسفندیار حسنی مقدم در جلسه ستاد آبیاری لرستان که امروز یازدهم شهریورماه برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، استان دارای ۱۹۳ هزار هکتار اراضی آبی است که از این مقدار ۵۶ هزار و ۶۰۰ هکتار به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند.

وی تصریح کرد: متوسط اراضی تجهیز شده به سیستم‌های نوین آبیاری در لرستان ۳۰ درصد و این نسبت در کشور ۲۶ درصد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز حدود ۷۰۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی استان به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز خواهد شد.

حسنی‌مقدم اضافه کرد: کشاورزان می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها با ارائه درخواست از اعتبارات بلاعوض که دولت به این امر اختصاص داده است استفاده کنند، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری باعث ارتقاء راندمان و بهره‌وری آب و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح می‌شود.

وی بیان کرد: نظام بهره‌برداری از اراضی کشاورزی در کشور به چهار شکل کلی انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: شکل اول آن کشاورزی خرده مالکی، معیشتی، دهقانی و نان شبی بوده که در استان بیش از ٩٠ درصد به این صورت انجام می‌شود در این نظام بهره‌برداری، توسعه با چالش‌های جدی مواجه است.

حسنی‌مقدم اظهار کرد: دوم نظامی که مبتنی بر تعاونی‌های‌ تولید بوده در این سیستم مدیریت تعاون روستایی رستان موظف است و باید کمک کند تعاونی‌های تولید که غیرفعال هستند ساماندهی و فعال شوند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از نظام‌های بهره‌برداری مبتنی بر شرکت‌های سهامی زراعی است که چند سالی است به فراموشی سپرده شده‌اند، این نظام نیز می‌تواند بخشی از مشکلات کشاورزی استان را حل کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نظامی که در استان خیلی کم به آن پرداخته شده است نظام کشت و صنعت است که اگر این سیستم راه‌اندازی شود بسیاری از مشکلات استان حل خواهد شد.

 حسنی‌مقدم اضافه کرد: تا زمانی که ما بر اساس نظام خرده مالکی، معیشتی، دهقانی و نان شبی کار می‌کنیم نمی‌توانیم الگوی کشت مطلوبی داشته باشیم.

وی بیان کرد: برای برون رفت از این وضعیت باید به دنبال تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی باشیم که بی‌تردید باعث تأمین منافع برای کشاورزی و رفع مشکلات بخش کشاورزی می‌شود و در این شرایط بهتر می‌توانیم سیستم‌های نوین آبیاری و الگوی کشت را اجرا کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر لزوم اجرای سامانه‌های نوین آبیاری قطره‌ای در باغات استان تأکید کرد و گفت: در این راستا مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی لازم است نسبت به فرهنگ‌سازی در بین باغداران به‌منظور اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در باغات اقدام کنند.

حسنی‌مقدم ادامه داد: در حوزه آب‌وخاک ضروری است پروژه‌های مشکل‌دار شناسایی و نسبت به رفع عیوب اقدام شود و همچنین طرح‌های نیمه‌تمام را به اتمام رسانده و سپس پروژه‌های جدید را اجرایی کنیم.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر