گروه رسانه‌ای «لرستان»

هدف ما نجات لرستان از محرومیت است

ایسنا/لرستان یک پژوهشگر و مخترع لرستانی گفت: هدف اصلی ما این است که لرستان را که محروم از زیرساخت‌های صنعتی است، تعداد قابل توجهی جوان بیکار دارد و در صدر شاخص بیکاری و فلاکت در کشور قرار دارد، از محرومیت نجات دهیم.

هاجر باقری طولابی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با مخترعان و مشکلات پیش روی آن‌ها، اظهار کرد: به‌طور کلی مشکلات زیادی پیش روی مخترعانی که می‌خواهند محصولات‌شان را تجاری کنند، وجود دارد که باعث می‌شود عطای این کار را به لقایش ببخشند.

وی تأکید کرد: همچنین باید به این نکته توجه کرد که مخترعان کارها و مشکلات دیگری در کنار مشکلات مربوط به اختراع دارند، به‌طور مثال در این چند سالی که بنده محصولات مختلف را اختراع کرده‌ام، در کنار آن چند مقاله ISI دارم که در معتبرترین نشریات علمی دنیا به چاپ رسیده است.

طولابی با اشاره به این‌که سال ۹۸ که ماشین جدید کیو را ساختم و سه اختراع را نیز ثبت کردم،  همزمان از تز دکتری خود نیز دفاع کردم که دو مقاله ISI با درجه Q۱و Q۴ خروجی رساله آن شد، عنوان کرد: جمعاً حدود ۳۰ مقاله دارم که ۱۱ مقاله آن ISI است.

این مخترع جوان لرستانی بیان کرد: یکی‌از این مقالات که ieee transations با ایمپکت بالای هفت است که به گزارش گوگل اسکالر از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۱۶۰ بار توسط نویسندگان مختلف مورد استناد قرار گرفته و بارها توسط مجله مورد نظر در زمره مقاله محبوب خوانندگان معرفی شده است، همچنین سه کتاب مختلف نیز چاپ کرده‌ام که شامل دو تألیف و یک ترجمه است.

وی ادامه داد: به‌طور کلی در همه جای دنیا کار سختی است که هم کار تحقیقی در حوزه کتاب و مقاله انجام بدهی، هم کار آموزش به دانشجویان را داشته باشی و هم در بحث اختراع و ساخت در حد نمونه صنعتی ماشین فعالیت کنی و هم‌زمان در یک منطقه محروم هم باشی! ای کاش توجه بیشتری به این قضیه شود که ما همزمان در این منطقه محروم در چند حوزه فعالیت و در ابعاد تئوری و عملی تولید علم داریم پس می‌طلبد که حمایت شویم چون چند سال است که خودمان را اثبات کرده‌ایم.

طولابی ادامه داد: امکان رفتن به کشورهای دیگر نیز برایم فراهم بود اما به دلیل اینکه به مملکت خود علاقه دارم، ترجیح دادم که فقط منافع خودم را در نظر نگیرم، در صورتی که در خارج از کشور می‌توانستم در محیط پژوهشی بهتر و مجهزتری به فعالیت ادامه دهم ترجیح و عشق من این است که مملکت خود را بسازم و در کنار آن بتوانم قدمی برای خروج استان از محرومیت بردارم.

این مخترع و پژوهشگر لرستانی با اشاره به این‌که پس‌از غزال و هاوین، مجموعه ما سومین تولید کننده داخلی این نوع خودرو است و به خودروی اختراعی‌مان در مقایسه با دو خودروی دیگر، انرژی‌های دیگری هم اضافه کرده‌ایم؛ ولی فقط برخی رسانه‌ها به ما توجه می‌کنند، عنوان کرد: هدف اصلی ما این است که استان را که محروم از زیرساخت‌های صنعتی است، تعداد قابل توجهی جوان بیکار دارد و در صدر شاخص بیکاری و فلاکت در کشور قرار دارد، از محرومیت نجات دهیم.

وی افزود: وقتی خودروی اختراعی را به نمایشگاه بین‌المللی آذر ۹۸ بردیم، مردم از تهران و هر جای دیگر ایران از دیدن آن لذت زیادی می‌بردند، جمع شده و در مورد آن بحث می‌کردند و بودجه ما را با بودجه شرکت آمریکایی تسلا مقایسه و اکثراً این اختراع را تحسین می‌کردند.

طولابی عنوان کرد: هیچگاه بی‌توجهی‌های مسئولان ما را دلسرد نکرده‌ و کار خود را ادامه داده‌ایم و سال ۹۸ به همراه دانشجویانم آقایان علی عباسی‌زاده و داود دالوند در کارگاه خود به جای یک اختراع، سه اختراع جدید ثبت کردیم، یک ماشین چهارچرخ فول تعلیق جدید و همزمان نیز تولید چند مقاله ISI داشتم.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر