گروه رسانه‌ای «لرستان»

زخمی دیگر بر جان پارک ملی کلاه‌قاضی

پارک ملی کلاه‌قاضی یکی از زیستگاه‌های بی‌نظیر حیات وحش در استان اصفهان است که ۱۷ گونه پستاندار، ۴۴ گونه پرنده، ۱۱ گونه خزنده و یک گونه دوزیست در این منطقه شناسایی و ثبت شده است. با‌این‌حال این منطقه هیچ‌گاه از گزند اقدامات غیراصولی و طبیعت‌ستیزانه در امان نبوده است.

سایه وحشت عبور آزادراه کنارگذر شرق از دهه 80 بر سر این منطقه بوده است و این‌بار خبر می‌رسد که این اقدام غیرزیست‌محیطی جدی‌تر از هر زمان در‌حال پیگیری و نهایی‌شدن است. این جاده که بخشی از کریدور ارتباطی شمال به جنوب کشور است، قرار است از پارک ملی کلاه‌قاضی عبور کند. مجریان طرح برای آسان و کم‌هزینه‌‌کردن پروژه جاده‌سازی، قصد دارند تا مسیر مستقیم و کوتاه عبور از پارک ملی را عملیاتی کنند، در سال‌های اخیر بخش پیش و پس از ورود به این منطقه ساخته‌ شده تا در نهایت نوبت به ساخت بخشی که قرار است از پارک ملی عبور کند برسد، این در حالی است که تا امروز دست‌کم سه مسیر دیگر برای گذر از این منطقه بدون نیاز به عبور از رشته‌کوه‌های این منطقه و گردنه لاشتر پیشنهاد شده است.

وجود جاده در مجاورت زیستگاه‌های حیات وحش بلای جان حیات وحش و طبیعت است؛ جاده‌ها در درجه نخست دسترسی شکارچیان، متخلفان و افراد عادی برای ورود به زیستگاه حیوانات را تسهیل می‌کند. مسئله‌ای که علاوه بر افزایش تخلف و ناامن‌شدن منطقه به ایجاد تنش میان محیط‌بانان با این افراد منجر خواهد شد. ضمن اینکه وجود این جاده‌ها به‌طور مستقیم سبب افزایش تلفات جاده‌ای حیوانات هم می‌شود و حیوانات بی‌پناه در زیر چرخ خودروهای عبوری جان می‌دهند! ایجاد استرس و ناامنی ناشی از عبور و مرور خودروها از دیگر مصائب وجود جاده در اطراف مناطق حفاظت‌شده است.
زباله‌های رهاشده در حاشیه این جاده‌ها هم یکی از پدیده‌هایی است که می‌تواند سبب جذب برخی گونه‌ها به حاشیه جاده‌ها و افزایش تلفات شود.
همچنین این جاده‌ها می‌تواند ارتباط بخش‌های یک منطقه را با یکدیگر قطع کند و این مسئله مانع ارتباط حیوانات و تنوع ذخایر ژنتیکی حیوانات منطقه می‌شود.

وجود گله‌های دام در منطقه حفاظت‌شده کلاه‌قاضی همواره از عوامل بحران‌زا در این منطقه بوده است، چنانچه سال گذشته معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان خبر داده بود که ۴۶۰ عدد کل و بز بر اثر ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه حفاظت‌شده کلاه‌قاضی تلف شده‌اند.

وجود معادن از دیگر مواردی است که حیات حیوانات این منطقه را تهدید می‌کند. معادن علاوه بر آسیب‌های محیطی مثل جاده، سبب تسهیل دسترسی متخلفان به منطقه و ایجاد ناامنی می‌شوند. نکته جالب این است که به نظر می‌رسد جاده کنارگذر به شکلی طراحی شده است که در خدمت معادن نیز باشد و حتی شنیده می‌شود معادن منطقه بارها با جاده‌های پیشنهادی دیگر مخالفت کرده‌اند.

اگرچه کارشناس اداره‌کل حفاظت محیط زیست اصفهان اعلام کرده که این آزادراه از زیستگاه حساسی عبور نمی‌کند‌ اما سابقه موارد این‌چنینی نشان می‌دهد نمی‌توان زیاد روی این مدل اظهارنظرها حساب کرد؛ چراکه مثل همیشه توجه به محیط زیست و به‌ویژه حیات‌ وحش در اولویت‌های آخر مجریان و تصمیم‌گیران طرح‌های زیربنایی ملی قرار دارد و ادارات کل حفاظت محیط‌ زیست هم در نظارت، کنترل و ممانعت از پیشرفت آسیب‌زای این طرح‌ها در هر مرحله از اجرای آنها ناتوان هستند./ منبع:شرق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر