گروه رسانه‌ای «لرستان»

آرامش و امنیت نیازمند همدلی همه آحاد جامعه است

به مناسبت هفته نیروی انتظامی، آرامش و امنیت نیازمند همدلی همه آحاد جامعه است * محمدناصربهاری_ روزنامه نگار هفته نیروی انتظامی از ۱۷ مهرماه با شعار پلیس مقتدر، قانونمدار و امین مردم آغاز می شود. نیروی انتظامی یکی از نهادهای مسوول در حفظ امنیت داخلی کشور است که وظیفه دارد در بخش های مختلف این […]

به مناسبت هفته نیروی انتظامی،

آرامش و امنیت نیازمند همدلی همه آحاد جامعه است

* محمدناصربهاری_ روزنامه نگار
هفته نیروی انتظامی از ۱۷ مهرماه با شعار پلیس مقتدر، قانونمدار و امین مردم آغاز می شود.
نیروی انتظامی یکی از نهادهای مسوول در حفظ امنیت داخلی کشور است که وظیفه دارد در بخش های مختلف این امنیت را برقرار نماید. وظایفی که شاید آحاد مردم کاملن با آن آشنایی نداشته و لذا تصویر مخدوشی را از عملکرد این نهاد در ذهن خود درست کرده و قضاوت ناصوابی را داشته باشند. این وظایف در بخش هایی همکاری مستمر و تنگاتنگی را با دیگر سازمان ها مانند : وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران،قوه قضاییه، گمرک، و…. به سبب نوع ماموریت ها می طلبد.
مبارزه با موادمخدر، قاچاق، منكرات و فساد، پيشگيري از وقوع جرم، كشف جرايم، بازرسي و تحقيق، حفظ آثار و دلايل جرم، تشخيص هويت، كشف علمي جرايم و دستگيري متهمان و مجرمان و جلوگيري از فرار و اختفا آنان و اجرا و ابلاغ احكام‌قضايي، استقرار نظم، امنيت و تامين آسايش عمومي و فردي، مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هرگونه خرابكاري، تروريسم، شورش، اجراي قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و امور توزيع و حفظ حريم راه‌هاي كشور، اجراي قوانين و مقررات وظيفه عمومي، نظارت بر اماكن عمومي و انجام ساير امور مربوط به اماكن مذكور برابر مقررات مصوب، همكاري با ساير نيروهاي مسلح كشور در مواقع لزوم و همكاري با دبيرخانه اينترپل،همچنين اجراي قوانين و مقررات مربوط به گذرنامه به غيراز گذرنامه سياسي و خدمت، ورود و اقامت اتباع خارجي با هماهنگي وزارت امور خارجه در مورد اتباع خارجي تحت پوشش ديپلماتيك و ورود و خروج و اقامت اتباع خارجي و صدور گذرنامه و… از جمله وظایف زیادی است که این نیرو بر اساس قوانین، مقرارت و‌ضوابط سازمانی مکلف به انجام آن است لذا حضور این نیرو و خدمات آن در بخش قابل توجهی از جامعه قابل رصد کردن ولمس می باشد. شاید به نوعی بتوان گفت نیروی انتظامی آیینه امنیت جامعه است.
اما آیا امکانات و‌لجستیک این سازمان به اندازه  کثرت ماموریت محوله و همچنین توقعات جامعه می باشد؟ جواب این سوال در نشست خبری سردار الهی فرمانده نیروی انتظامی لرستان به مناسبت هفته ناجا نشان از گلایه های وی در این زمینه دارد.
وی در این نشست گفت: « طی این سال ها سازمان ما علیرغم افزایش تعداد شهرها، بخش ها ،جمعیت و نوع ماموریت ها، کوچک تر وچابک تر شده است که متناسب با حجم ماموریت ها و توقعات جامعه نیست. با عنایتی که سلسله مراتب فرماندهی ناجا دارند امیدواریم بتوانیم ساختار و امکانات نیرو در لرستان را افزایش داده تاجوابگوی نیازهای برقراری امنیت در جامعه به نحو مطلوب باشیم. باید اتفاق خوبی افتاده و موانع برطرف شوند.»
کمبود امکانات در ارتباط با ناجا لرستان نکته ای است که گاها مردم به هنگام مراجعه به کلانتری ها و پاسگاه ها با آن مواجه و از آن گلایه دارند. مسلما این کمبودها می تواند در سرعت و دقت انجام ماموریت های این نیرو موثر و مشکل ایجاد نماید.
سردار الهی در این نشست ضمن اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی استان و افزایش جرایم اظهار نمود: «متاسفانه به دلیل تعطیلی خواسته و یا ناخواسته صنایع و واحدهای تولیدی آمار بیکاری در استان بسیار بالا بوده و بیشترین نرخ تورم را هم  داریم. از طرف دیگر حجم بالای سلاح در دست مردم معضلاتی را به وجود آورده است. »
فرمانده نیروی انتظامی لرستان افزود: «از سوی دیگر فضای مجازی مدیریت نشده و شاهد افزایش جرایم سایبری هستیم.  در بحث ترافیک هم وضعیت زیرساخت ترافیکی شهرهای استان نامطلوب بوده و در این زمینه نیز به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم مشکلاتی به وجود آمده که نیروی انتظامی را نیز درگیر کرده است. افزایش خودروها در طی این سال ها تناسبی با ظرفیت خودرویی استان نداشته است.»
وی در ادامه خلاصه ای از اقدامات پلیس را در ۶ ماهه اول سال بدین شرح بر شمرد: « ۷۰۴ هزار و ۱۳ مورد تماس با پلیس ۱۱۰ به طور متوسط هر ۴۰ ثانیه یک تماس_  مراجعه حضوری حدود۳۶۶ هزار و ۷۵۴ نفر به کلانتری ها_  تشکیل ۷۴ هزار و ۸۷۱ پرونده در کلانتری‌ها و پاسگاه‌های استان_  دستگیری ۲۴ هزار و ۳۳۳ نفر متهم در استان که پنج درصد افزایش نشان می دهد.
در بحث سرقت ۱۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داریم که بالای ۸۰ درصد این سرقت‌ها از نوع سرقت خرد است_
کشف ۸۰ درصدی جرایم_ انهدام  ۲۱۶ باند قاچاق کالا، مواد مخدر، سلاح و…_  در قالب طرح پاکسازی، سه هزار ۶۷۷ مورد اجرای طرح داشته و دو هزار و ۹۶ نفر مجرم و محکوم فراری  دستگیر شده اند_ کشف ۲۱۱۰ قبضه سلاح ودستگیری ۱۴۳۹ نفر_ کشف ۵۷۹ فقره جرم در فضای مجازی و سایبری( در حالیکه رشدی ۱۰۵ درصدی را نشان می دهد. )و ….»
نگاهی به آمار و ارقام ذکر شده از سوی فرمانده ارشد انتظامی لرستان نشان می دهد که این نیرو علیرغم کمبودها در بخش های مختلف با تمام توان در صحنه بوده و برای حفظ نظم جامعه و جلوگیری از ناامنی هاتلاش می کند، اما برقراری مطلوب و‌جامع امنیت در استان همانگونه که سردار الهی توضیح داده اند نیازمند بسترهایی مانند: ایجاد سیستم یکپارچه پایش تصویری و با کیفیت در کل استان است، متاسفانه بسیاری از۴۰ دوربین پایش در سطح شهر خرم آباد فاقد کیفیت بوده وهمین امرکنترل و کشف جرایم را با مشکل مواجه نموده، این در حالی است که مدت هاست مرکز پایش تصویری مجهزی که با همکاری شهرداری ایجاد شده به دلایلی مورد بهره برداری قرار نگرفته است که جا دارد شهردارخرم آباد  و اعضای شورای شهر در اسرع وقت نسبت به بهره برداری از آن اقدام نمایند. لازم بذکر است که طرح پایش تصویری هنوز در دیگرشهرهای استان به اجرا در نیامده است.
از سوی دیگر به گفته سردار الهی وجود بعضی خلأهای قانونی در برخوردهای قضایی و همچنین شیوع بیماری کرونا و آزادی برخی زندانیان باعث شده که میزان ارتکاب جرم افزایش نشان بدهد که لازم است در این مورد تمهیداتی اندیشیده شود.
حل این مشکلات که به آن گذرا اشاره شد، همت وهمکاری مردم، حمایت مدیریت ارشد اجرایی استان، مسوولین، نمایندگان مجلس، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و عنایت ائمه محترم جماعات استان را می طلبد تا پلیس بتواند به سهم خود از نظام سیاسی کشور و تامین امنیت داخلی در سطح جامعه با تکیه بر سه اصل سرعت، دقت واقتدار ماموریت های محوله را انجام و آرامش و آسایش را برای آحاد جامعه به ارمغان بیاورد.

  • نویسنده : محمدناصر بهاری
  • منبع خبر : پایگاه خبری اندیشه زاگرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر