گروه رسانه‌ای «لرستان»

دل نوشته ای برای آقای استاندار دکتر زیودار

دل نوشته ای برای آقای استاندار با سلام و عرض ادب محضر مخاطبان گرامی ،اینکه بعد از سالها انتظار مردم مظلوم لرستان، نظاره گر انتخاب استانداری از تبار وزین خود بر سکان استانداری لرستان هستن جای خوشحالی و امیدواری دارد ،لرستان سرزمینی متفاوت و سرشار از پتانسیل نهفته در همه ابعاد بوده که متاسفانه هنوز […]

دل نوشته ای برای آقای استاندار
با سلام و عرض ادب محضر مخاطبان گرامی ،اینکه بعد از سالها انتظار مردم مظلوم لرستان، نظاره گر انتخاب استانداری از تبار وزین خود بر سکان استانداری لرستان هستن جای خوشحالی و امیدواری دارد ،لرستان سرزمینی متفاوت و سرشار از پتانسیل نهفته در همه ابعاد بوده که متاسفانه هنوز به آن جایگاهی که در شان آن است نرسیده و آنچه هم مزید بر علت شده مطالبات مردم در طول ادوار گذشته بیشتر مبتنی بر رفع مشکلات شخصی بوده و سهم اندکی از این مطالبات به توسعه استان اختصاص یافته و بارها بدور از تعصب، چنانچه از مقامات کشور برای دیدار با مردم به استان مراجعه ای داشتند، قسمت اعظمی از تقاضاهای مکتوب مردم به آن مراجعین یا وام بلاعوض بود و یا تسهیلات بی برکت بانکی ،و شاید معدود افرادی متقاضی اجرای طرح هایی زیر بنایی و در شان استان شده که آن هم عمدتا بدلیل نبود اعتبار تحقق پیدا نمیکرد . به عنوان احدی از لرستان که بیش از هجده سال خدمت خود را در عرصه زمین به عنوان بستر سرمایه گذاری در استان عمر خود را صرف نموده ام به این نکته بارها و بارها رسیدم مشکل استان ما علاوه بر عقب ماندگی در بعد توسعه، نیازمند یک عزم همگانی برای پذیرش سرمایه گذاران واقعی ‌و تسهیلات مناسب برای جذب افراد توانمند جهت سرمایه گذاری می باشد .بارها به عینه شاهد مهاجرت افرادی به خارج از استان بوده ام که شاید هکتارها زمین مناسب در روستا را رها کرده و بسنده به یک نگهبانی با حداقل حقوق در استانی دیگر نموده و وقتی علت آن را جویا میشوی قسمت عمده اظهارات این گونه افراد ،نداشتن سرمایه و یا کمبود امکانات عنوان میگردد در حالی که شاید بارها هم شاهد موفقیت خانوارهایی بوده ام که مثلا با داشتن ۷ سر عائله در یک هکتار زمین معیشت خود را تامین مینمایند ،قصد خود زنی ندارم اما اعتراف کنیم علاوه بر کوتاهی دولت ها در توسعه دیر هنگام لرستان باید متوجه این باشیم که این وضعیت فعلی استان زاییده مطالبات پایین خودمان هم بوده و قبل از هر کاری به نظر نیازهای منطقه ای متناسب با پتانسیل های موجود توسط خود مردم احصا و به استاندار محترم منعکس گردد و همپای با این موضوع بر مقوله مهم تقویت فرهنگ سازی در پذیرش سرمایه گذار در استان به طور ویژه کار شود ،بارها خود شاهد این بوده ام در سنوات گذشته با پادرمیانی بزرگانی شاید حتی در خارج از کشور افرادی را برای سرمایه گذاری به استان هدایت میشد اما بدلیل عدم همکاری در شان، متاسفانه هم از ناحیه بخش دولتی و بعضا هم عدم تفاهم اهالی منطقه ،سرمایه گذار ،رغبتی به انجام کار ننموده و توسعه استان به تعویق می افتاد. در پایان ضمن عذرخواهی از محضر همه عزیزان به مواردی از مطالب ذیل توجه عزیزان را جلب مینمایم امید که موثر واقع شود:
۱.در دهه ۸۰تیمی از کارشناسان ادارات مرتبط استان تشکیل شد تحت عنوان گروه استعداد یابی و قسمت اعظمی از اراضی واجد شرایط که امکان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و صنعت را دارند در یک بانک اطلاعاتی جمع و بنا به دلایل متعددی کماکان در آرشیو سازمان ها بلا تکلیف میباشند .
۲.استان لرستان بنا به تحقیق کارشناسان در ۶۰ سال پیش با توجه به آب و هوای متعالی ،خاک مطلوب ،آب مناسب و شرایط جغرافیایی چهار فصل که در دنیا بی نظیر است به تنهایی مبتنی بر قابلیت ویژه ای که دارد این استان به تنهایی قادر به تولید خوراک یک قاره مانند آفریقا بوده اما الان بدلیل کم توجهی شاهد خشک شدن رودخانه های عظیمی مانند کشکان آن هستیم .
۳. بارها شاهد این بوده که بدلیل بیکاری و ضعف معیشت ،افرادی مبادرت به قلع و قمع درختان بلوط و تبدیل یک درخت چند میلیاردی با ارزش زیستی بسیار بالا به چند کیسه ذغال ناقابل بوده ایم ،بدون شک اگر دولت مبادرت به احداث یک کارخانه در محیط آن مناطق نماید شاهد هدررفت سرمایه ملی نخواهیم بود .
۳. متاسفانه لرستان از دیر باز تا کنون تبدیل به معبر آب برای خوزستان و پشتوانه تامین آب سدهای استان همجوار شده و از لحاظ حق آبه به شدت از سهم خدادادی خود محروم شده ،جا دارد ضمن تشکر از تلاش های ارزشمند جناب دکتر ویسکرمی که به شایستگی و با شجاعت کامل در حال پیگیری این مطالبه به حق است و ضمن تشکر از قلم توانای جناب نایب زاده طولابی که در کسوت یک مطالبه گر به نیکی رخداد خشک شدن شاهرگ حیاتی استان را به زیبایی عنوان مینماید یکی از راهکارهای موثر تثبیت توسعه در استان تامین و تضمین حقابه این دیار فراموش شده در زمانه های گذشته تاکنون است و انجام این بحث تیر خلاصی بر بیکاری مزمن لرستان خواهد بود .
۴.تجربه خوب احیای شرکت کشت و صنعت و مجتمع گوشت سابق لرستان که در طول سالیان متمادی اسباب شرمندگی متولیان بخش دولتی در استان را فراهم نموده بود ، خود گواهی روشن و دلالتی دقیق بر اثربخشی بخش خصوصی و تاثیر سرمایه گذار در رفع چالش های این استان است که با راه اندازی آن در شرایط فعلی، مکانی آبرومند و ویترین موفق بخش خصوصی در استان شده است ، استاندار محترم تسهیلاتی ویژه ای برای سرمایه گذاران واقعی و نه سرمایه خواران فراهم فرمایند .
۵. اولویت اول این استان جناب آقای استاندار باید اشتغال جوانان باشد و همه باید دست به دامان متولیان این امر مهم شویم ،هر خانه در لرستان تبدیل به آسایشگاه تحصیل کرده های بیکار لرستانی شده و به شدت موجبات یاس و نامیدی در بین این قشر که الان به جای نشستن در خانه باید چرخ اقتصاد این مملکت را بچرخند گردیده ،استمداد بطلبیم برای بحران بیکاری در استانی که سه ضلع سرمایه گذاری (زمین،آب!!!!!!!!!!!!،نیروی انسانی )را دارد اما تا الان سکاندار رتبه اول بیکاری بوده و تاثیر این موضوع بر جرایم بر کسی پوشیده نیست .
۶.گردشگری در استان پتانسیل وزینی دارد اما همپای آن نیاز به فرهنگ سازی هم دارد ،این صنعت بسیار شکننده و گام گذاشتن در این وادی فقط سرزمین و جاذبه های طبیعی نیست ،روحیه گردشگر خیلی حساس و بسیارنیازمند شرایطی مانند فرودگاه ،راه ،امکانات ،امنیت و تسهیل در اسکان و همکاری همه جانبه هست و البته از استانهای امن ایران هم هستیم ،به یاد دارم تبلیغ پل شکسته خرم آباد در سنوات گذشته موجب جذب توریست از اروپا شده بود اما زمان مراجعه بدلیل نداشتن راه دسترسی به پل موصوف و حتی عدم وجود یک هتل مناسب در آن زمان موجب نا رضایتی و انتقاد شدید گردشگران شد .
۷.توجه به قشر کشاورز و دامدار و تزریق بسته های حمایتی به این اقشار موثر، سبب تقویت اقتصاد استان خواهد شد .نشستن پای درد دل این اقشار زحمتکش و مفید نتیجه بخش خواهد بود.اهتمام همه تیم جدید در شرایط فعلی تاکید بر گره گشایی در حد اختیارات بسیار ارزشمند خواهد بود .
۸. تعیین تکلیف اراضی ملی و در هم آمیختگی مستثنیات قانونی و اراضی جنگلی و مرتعی موجبات نارضایتی شدید مردم در لرستان شده توپوگرافی اراضی در استان و ممیزی اراضی باعث تعدد پرونده های اختلافی زیادی در بحث مالکیت در دادگاههای استان شده که نگاه ویژه استاندار و تسریع در این امر موجبات رضایت مندی خواهد شد .
۹. جناب آقای استاندار به طور محرمانه و با مامور نمودن افرادی به طور غیر محسوس مثلا برای اخذ یک مجوز یک طرح و یا یک کارخانه به ادارات متوجه آسیب های ناشی از عدم رونق امورات در استان خصوصا پیکره ادارات دولتی و بانک ها خواهی شد ،رضایت مردم در تسهیل امورات است ،اخذ یک جواز در ادارات و اخذ یک وام از بانک کفش آهنین و عمر ایوب می خواهد که اخیرا توجه دولت آقای رییسی را هم به خود جلب نمود ،نگاه در استان به سرمایه گذار مثبت نیست ،نشستن و شنیدن درد دل تولید کنندگان معدود این دیار، یک پروپوزال جالب است ،سرمایه گذار ،سرمایه اش را میگذارد و در نهایت در این استان سرمایه اش میماند اما آنچه که حلقه مفقوده این امر است عدم توجه به امتیازات جذاب برای این قشر که آهنگ توسعه را در دیار محروم لرستان می نوازد، بوده و نتیجه بخش خواهد
بود .
۱۰. زیبنده لرستان و تیم دولت نیست که قسمت عمده مواد معدنی مانند سنگ از این استان به طور خام از دسترس استان خارج می شود تمهید لازم برای فرآوری موثر خواهد بود .
۱۱. تعیین مدیران بومی واجد شرایط و پاک دست که دارای رزومه قوی هستند و گماردن آنها در راس ادارات و دستگاهها و ابلاغ برنامه های کوتاه ،میان و بلند مدت در بازه زمانی دقیق نیاز است .
۱۲. لرستان بر شاهراه ترانزیت ایران واقع شده اما سالهاست که داغ منطقه ویژه اقتصادی در شان ،بر دل اهالی این استان است ،کار سختی نیست همت و غیرت میطلبد.
۱۳. پرهیز از شعار و استقبال از ایده های نو لازمه تحول است ،سالها پیش با یک روحیه مضاعف پیگیر اجرای طرح جذاب و بی نظیر صید تفریحی در دریاچه کیو شدم به طوری که خانواده ها با قلاب لنسر امکان صید ماهی زنده در این دریاچه را داشته باشند و در همان مکان امکان پخت و پز و کباب آن در پیرامون دریاچه فراهم شود ،اطمینان دارم همین طرح سالی بیش از میلیون ها تومان ارز آوری برای توریست پذیری استان بدنبال داشت ،آنچنان دچار بورکراسی اداری شدم که بعد از ۱۰ ماه دوندگی بی حاصل ،آن طرح در آرشیو شیلات لرستان دفن شد و با حسرتی جانکاه در نهایت مایوس و بیخال آن شدم .
۱۴.کارخانجات ورشکسته و آزاردهنده در استان با رایزنی و اعطای امتیازات مناسب قابل احیا خواهند بود و فرصتی ارزشمند برای پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاری در این وادی است که به شدت تیم دولت هم در این شرایط استقبال می کند .
۱۵.دعوت از کلیه هموطنان صاحب ایده و لرتباران خارج و داخل کشور که حداقل با ارایه طرح متناسب با شرایط استان می تواند در اجماع فرهیختگان برای رهیافت و برون رفت از بن بست توسعه نیافتگی لرستان راهی جست .
۱۶.طبیعت لرستان به شدت در حال تخریب است عوامل طبیعی و انسانی، گلوی زیبای این دیار را میفشارد ،جنگل ها تحت تاثیر بهره برداری غیر اصولی و شخم زیر اشکوب و تغییر کاربری اراضی بلای جان سرزمین لرستان شده،تناقض در مالکیت بلاتکلیف زارعان معترض به اجرای مقررات منابع ملی ،بیکاری روستاییان و نبود درآمد باعث شده که بهره برداران بیشتر از توان طبیعت، فشار وارد نموده لذا چنانچه در یک بازه زمانی کوتاه به طور ویژه فکری برای اشتغال پایدار مردمان مناطق جنگل نشین نشود بدون شک شاهد نابودی طبیعت لرستان خواهیم بود .
۱۷.جناب آقای استاندار ،میلیاردها تومان سرمایه بی زبان این مملکت در طرح های ورشکسته شامل گاوداری ،مرغداری ،تولیدی های مختلف در شهرک های صنعتی که اشک هر انسان دارای احساس تعلق به منافع ملی کشور را در می آورد و حاصل بی تدبیری مجریان و بی رحمی بانک های عامل در مصادره آنها شده ، اینجانب در کسوت کارشناس رسمی دادگستری بارها نظاره گر کسادی و خارج شدن آنها از چرخه تولید کشور و زیان ملی بوده ام پیشنهاد دارم هر طرح راکد و مسکوت از طریق نظام مهندسی ، طرح احیا تولیدی ها با همکاری فارغ التحصیلان بیکار و حمایت بانک های کارآفرین این پتانسیل مغفول راه اندازی شود .تنفس ۳ ساله بسیار رهگشا خواهد بود و زمینه اشتغال صدها جویای شغل فراهم می شود .
۱۸.جناب آقای استاندار در سنوات گذشته من که متوجه شرایط مطلوبی برای جذب پزشکان متخصص در این استان نشده ام ،متاسفانه چند سال پیش هرچند این حرکت در بعد ملی پذیرفته نیست و ویلا سازی در اراضی کشاورزی منسوخ است اما شاهد اعمال قانون و صدور حکم تخریب ویلای پزشکانی شد که با حداقل امکانات در جهت تضمین سلامت مردم و درمان بیماران،واجد سابقه خوب و نیکنامی بوده و آنچنان با بخشی نگری و بی اعتنایی به این قشر موجبات دافعه و نارضایتی که با سرمایه شخصی برای خود و خانواده اسباب فراغتی را فراهم نموده بودند گردید .پیشنهادم اینست با همکاری منابع طبیعی قطعه زمین مستعدی برای واگذاری به پزشکان متخصص که در استان اقامت دارند سبب تشویق و جذب آنها فراهم شود ،سرمایه هنگفتی از دیار لرستان به جهت کمبود امکانات و عدم دسترسی به پزشکان متخصص در خارج از استان صرف میگردد.
۱۹.شرکت پارسیلون لرستان در خاور میانه زبانزد بود که در اثر سهل انگاری به یک متروکه تبدیل شد خواهشا و در شان این شرکت گام موثری بردارید ،چندسال پیش جزو کارشناسان ارزیابی آن بودم و بیش از چهارصد وسی میلیارد تومان ارزش گذاری شد ،جناب آقای استاندار کلی از حجم بیکاران لرستان را در این کارخانه قادر به اشتغال خواهند بود .
۲۰. اگر فقط و فقط به داشته های این استان بسنده شود حجم والایی از گرفتاری های آن قابل حل خواهد بود ،زمان میگذرد و چشم نیازمندان زیادی دوخته به تصمیمات شماست ،آه حزن انگیز مادران و پدران دارای فرزند بیکار که با هزینه خود در دانشگاه آزاد بار دانش اندوزی فرزندان خود را با صرفه جویی از نان شکم خانواده فارغ التحصیل شده اکنون گریبان همه ماها را خواهد گرفت امیدوارم با دلسوزی و پرهیز از طرح هایی که عملا از وجود استان ساخته نیست و روی آوری به اقداماتی که انجام آنها ممکن است در تزریق امید به مردم مظلوم وبی کس لرستان که طلایه دار جبهه های نبرد بودند و در هشت سال دفاع از میهن در خط مقدم بودند الان هم شاهد پرپر شدن جوانان جویای کار خود نباشند.


داریوش حیدری چگنی
سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور

  • نویسنده : داریوش حیدری چگنی
  • منبع خبر : پایگاه خبری اندیشه زاگرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر