گروه رسانه‌ای «لرستان»

استادیار گروه تاریخ دانشگاه لرستان: سکه‌ها آیینه‌ی روشنی از جهان‌بینی و اعتقادات مردم هر دوره هستند

ایسنا/لرستان استادیار گروه تاریخ دانشگاه لرستان می‌گوید: سکه‌ها آیینه‌ی روشنی از باورها، جهان‌بینی و اعتقادات مردم هر دوره هستند.

سهم‌الدین خزائی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دانش تاریخ برای اینکه بهتر به دانش‌آموزان و دانشجویان یاد داده شود، نیاز به دیگر رشته‌ها نیز دارد.

وی ادامه داد: رشته‌های زیادی می‌توانند به تاریخ در امر آموزش کمک کنند که از میان آنها می‌توان به دانش سکه‌شناسی اشاره کرد.

خزائی افزود: سکه‌ها در شناسایی تاریخ سلسله‌ها و سال‌شمار فرمانروایی هر یک از شاهان نقش بسزایی دارند و به یاری سکه‌ها می‌توان به تقویم و شیوه‌های تاریخ‌گذاری دوره‌های مختلف تاریخی پی برد.

وی اضافه کرد: همچنین سکه‌ها آیینه‌ی روشنی از باورها، جهان‌بینی و اعتقادات مردم هر دوره هستند و مطالعه‌ی اوضاع و احوال اقتصادی و سیاسی هر منطقه را می‌توان به یاری سکه‌های آن منطقه انجام داد. حتی زبان و خط و سیر تحول و تکامل آنها در هر سرزمین را می‌توان از طریق سکه‌های آن سرزمین بازشناخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: آرایش و پوشش شاهان و بزرگانِ گذشته و شیوه‌ی زندگی آنان را نیز می‌توان به کمک سکه‌ها دریافت. نام شهرها و جغرافیای تاریخی هر سرزمین را نیز می‌توان از طریق ضرابخانه‌های آن سرزمین بازشناخت.

خزائی تاکید کرد: بنابراین سکه‌ها اطلاعات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، زبانشناسی و نمادشناسی فراوانی در اختیار ما قرار داده و از این نظر کمک زیادی به دانش تاریخ، جغرافیا، هنر و باستان‌شناسی می‌کنند.

وی افزود: در این میان برخی از دوره‌های تاریخی را تنها از طریق سکه‌های آنها می‌توان شناخت و سکه‌ها تنها مرجع مهم باقی‌مانده برای بازشناسی آنهاست.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر