گروه رسانه‌ای «لرستان»

مشکل اصلی بخش مسکن چیست؟

ایسنا/لرستان یک کارشناس بخش مسکن و مدرس دانشگاه در رشته مدیریت مالی می‌گوید: اگر «قانون بهای تمام شده‌ی مسکن» به تصویب برسد، چه بسا برای همیشه نسل فعلی و نسل‌های آینده چالشی به نام مسکن نداشته باشند.

مجید گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی با وجود منابع دور از دسترس نیست.

وی ادامه داد: قبل از این هم تولید ۴۶ هزار واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر عملی شده است.

گودرزی مشکل اصلی بخش مسکن است را بی‌قانونی و رهاشدگی قیمت‌گذاری عنوان کرد و افزود: اگر «قانون بهای تمام شده‌ی مسکن» به تصویب برسد، چه بسا برای همیشه نسل فعلی و نسل‌های آینده چالشی به نام مسکن نخواهند داشت.

این کارشناس تأکید کرد: اما اگر بخش قانون‌گذاری و قیمت‌گذاری‌های بی‌حساب و کتاب ساماندهی نشود، ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی هم مشکلی را حل نخواهد کرد و چه بسا هفت میلیون خانوار مستاجر در اثر رهاشدگی قیمت‌گذاری، توان ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن را هم نداشته باشند.

وی با بیان اینکه کدام مستاجر قادر است به ازای یک واحد ۱۰۰ متری ۷۰۰ میلیون تومان بپردازد؟ افزود: در اثر قیمت‌گذاری‌هایی که منطقی هم نیست، اکنون بازار مصالح ساختمانی هم کاملا بهم ریخته شده و بعضاً فروشندگان مصالح هم به فکر درآمد خودشان هستند.

گودرزی یادآور شد: به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، برخی سازندگان به سود ۲۰۰۰ درصدی هم راضی نمی‌شوند. چرا باید تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی به سود ۷ تا ۱۵ درصد راضی شوند؟

این مدرس دانشگاه تأکید کرد: بازار مسکن نیاز به قیمت‌گذاری منطقی و از طرفی، نظارت مناسب دارد وگرنه قیمت‌ها روزبه‌روز با افزایش چشمگیر مواجه می‌شوند و برخی‌ها با این شرایط و سطح درآمد هرگز خانه‌دار نمی‌شوند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر