گروه رسانه‌ای «لرستان»

نماینده ولی فقیه در لرستان: فضای باز مدارس در اختیار برگزارکنندگان مراسم محرم قرار بگیرد

ایسنا/لرستان نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: با توجه به شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری مراسم در محیط‌های سربسته و کوچک، آموزش و پرورش محوطه مدارس را در اختیار برگزارکنندگان مراسم عزاداری دهه اول محرم قرار بدهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی در جلسه شورای سیاستگذاری ستاد کنگره گرامیداشت ۶۳۰۰ شهید لرستان که امروز ۱۹ مردادماه برگزار شد، اظهار کرد: ماه محرم با دهه امر به معروف و نهی از منکر آغاز می‌شود که این امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه همگانی است.

وی تصریح کرد: امام حسین(ع) شهید امر به معرف و نهی از منکر است؛ به‌طوری‌ که سیدالشهدا(ع) در مقابل منکر زمان خود ایستاد و معروف آن زمان را ترویج کردند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به نقش مهم امر به معروف و نهی از منکر، خاطرنشان کرد: هر جا نسبت به امر به معرف و نهی از منکر کم‌توجهی شد، مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رخ داد و برخی از مشکلاتی که در جامعه امروز با آن روبرو هستیم بر اثر بی‌توجهی به این موضوع مهم بوده است.

شاهرخی با بیان اینکه مخالفت با ظلم، توزیع عادلانه ثروت و توسعه متوازن در همه استان‌ها به‌ معنای امر به معروف و نهی از منکر است و اگر نهی از منکر صورت گیرد، هم گناهان فردی و هم گناهان اجتماعی کاسته می‌شود، اضافه کرد: اگر با زبان‌های مختلف نهی از منکر صورت گیرد، گناهکار از گناهش دست می‌کشد؛ برخی معتقد هستند با دیدن منکر، باید با خشنونت رفتار شود در صورتی‌ که سلاح زبان مؤثرتر از خشونت است.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی فرمودند ایران حرم است چون دشمن به‌دنبال این است که به ایران به‌عنوان کانون دفاع از مقاومت اسلامی، ضربه بزند، افزود: شهدا در حقیقت هم زمان‌شناس و هم موقعیت‌شناس بودند و باید در این مسیر همه ما گام برداریم، شهدا در آسمان‌ها بیش از زمین شناخته شده هستند و در این راستا می‌خواهیم ناصر دین باشیم و علاوه‌ بر این عزت و سربلندی ملت را حفظ کنیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به برگزاری کنگره ۶۳۰۰ شهید لرستان، اضافه کرد: در این کنگره ما نیاز به شهدا داریم و می‌خواهیم از یاوران دین باشیم، از کسانی باشیم که دین را یاری کنیم و نصرت دهیم و در این شرایطی که جهان با آن درگیر است و دشمنان برای ضربه زدن تلاش می‌کنند، شرافت خود را حفظ کنیم.

شاهرخی با اشاره به در پیش بودن ماه محرم، ادامه داد: ماه محرم به یک معنا ماه عزاداری است ولی برگزاری ماه محرم، روضه خواندن و در روضه نشستن و همچنین گریستن و گریاندن در ماه محرم یک نعمتی است که برای عشاق و محبان اهل‌ بیت عصمت و طهارت(ع) بازگشایی شده است؛ از این‌رو تعظیم و بزرگداشت این مناسبت‌ها نشان‌دهنده نهاد و درون پاک انسان‌هایی است که در این‌گونه مراسم مشارکت دارند.

وی اظهار کرد: روحانیون در مجلس عزاداری که اقشار مختلف مردم حضور دارند محبت، اعتقادات، احکام و معارف اهل‌ بیت(ع) را می‌تواند ترویج و گسترش دهد، مداحان با هنرمندی که دارند محتوا را در قالب اشعاری هنرمندانه بر جان  و دل‌ها می‌نشاند و مسئولان هیئت‌ها و مردم نیز زمینه عزاداری را بدون وابستگی فراهم می‌کنند.

امام‌جمعه خرم‌آباد اضافه کرد: کوتاهی برخی دستگاه‌ها در برگزاری مراسم محرم هیچ‌گونه خللی در برگزاری این مراسم ایجاد نمی‌کند ولی باید جهت برگزاری مراسم محرم با رعایت کامل اصول بهداشتی تعامل و همکاری لازم بین نهادها و دستگاه‌های اداری برقرار شود.

شاهرخی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری مراسم در محیط‌های سربسته و کوچک آموزش و پرورش امسال نیز همچون سال گذشته محوطه مدارس را در اختیار برگزارکنندگان مراسم دهه اول محرم قرار بدهد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر