گروه رسانه‌ای «لرستان»

فرماندار: کاهش ۷۹ درصدی آب رودخانه‌های خرم‌آباد/ تبعات خشکسالی بیشتر نمایان می‌شود

ایسنا/لرستان فرماندار خرم‌آباد با اشاره به کاهش ۶۸ درصدی آب رودخانه کاکارضا نسبت به سال گذشته، گفت: طی مدت مشابه شاهد کاهش ۷۹ درصدی آب رودخانه خرم‌آباد و پائین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی هستیم.

جعفر طولابی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران و شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌آباد، اظهار کرد: پدیده خشکسالی پیامدهای مختلفی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی در شهرستان به دنبال دارد، ضمن اینکه خسارات مالی فراوانی نیز متوجه کشاورزان و دامداران  شده است.

وی عنوان کرد: شرایط فعلی را با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های موجود باید مدیریت کرد تا مشکلات به کمترین میزان خود برسد.

طولابی با اشاره به کم‌کاری برخی دستگاه‌های اجرایی در جهت اجرای مصوبات سال گذشته شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان، افزود: امروز در بخش کشاورزی شاهد مسائلی همچون کشت‌ بی‌رویه و غیرمجاز محصولات آب‌دوست در سطح بخش‌هایی ازشهرستان هستیم که اگر مصوبه‌های جلسات قبلی اجرایی می‌شد، اکنون مشکلات کمتری را شاهد بودیم.

فرماندار خرم‌آباد تصریح کرد: ادامه روند فعلی  مصرف منابع آبی و خشکسالی شرایط را در ماه‌های پیش‌رو سخت‌تر خواهد کرد، با ادامه این وضعیت در شش ماهه دوم سال آثار و تبعات خشکسالی بیشتر خود را نشان خواهد داد، بنابراین در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باید تمهیدات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات پیش‌بینی شود.

وی عنوان کرد: درخواست ما از مسئولان دستگاه‌های متولی در حوزه آب این است که با هماهنگی بخشداران، مناطق و مراکز جمعیتی مستعد بروز تنش آبی را شناسایی و با یک اولویت‌بندی، نیاز آبی هر کدام را تامین کنند.

طولابی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود خشکسالی و تهدیدات پیش رو، از مردم خواست در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و ضمن مشارکت و همکاری با مسئولان شرایط موجود را مدیریت کنند.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به این‌که مقابله با پیامدهای خشکسالی مهم‌ترین اولویت مدیریت شهرستان است، افزود: از مدیران دستگاه‌های اجرایی درخواست کرد جهت تحقق این مهم از تمامی امکانات و ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر