گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیر حوزه علمیه خواهران لرستان: مباحث مذهبی با استفاده از ابزارهای جدید تبیین شود

ایسنا/لرستان مدیر حوزه علمیه خواهران گفت: حوزه موفق باید شبهات را رصد و پاسخ داده و از شیوه‌های جدید برای تبیین مباحث مذهبی استفاده کند.

حجت‌الاسلام روح‌الله مهدوی‌خواه در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره علامه حلی(ره) در لرستان که امروز ۲۸ تیرماه برگزار شد، با اشاره به علت تأخیر برگزاری اختتامیه این جشنواره، اظهار کرد: شرایط کرونا و کمبود اعتبارات علت تأخیر در برگزاری اختتامیه چهارمین جشنواره علامه حلی در لرستان بود که با پیگیری‌های نماینده ولی فقیه در استان این مشکل برطرف شد.

وی با اشاره به هدف برگزاری جشنواره‌ علامه حلی، تصریح کرد: هدف برگزاری جشنواره علامه حلی تقویت نشاط علمی و گسترش روحیه پژوهش در بین طلاب است زیرا تقویت روحیه پژوهش زمینه‌ساز شناسایی استعدادهای طلاب و بالفعل کردن توانایی‌هاست.

مهدوی‌خواه با اشاره به اینکه جشنواره علامه حلی به ما این فرصت را می‌دهد تا نخبگان را معرفی و از آنان تقدیر کنیم، نخبه‌گرایی را وظیفه حوزه علمیه دانست و خاطرنشان کرد: هدف دیگر برگزاری این جشنواره افزایش مشارکت طلاب در عرصه‌های علمی، پژوهشی و کادرسازی است.

مدیر حوزه علمیه خواهران لرستان حیات و رشد حوزه‌های علمیه را در گرو بالندگی و پویایی حوزه‌ها دانست و با تشریح ویژگی‌های حوزه علمیه موفق، افزود: حوزه موفق باید شبهات را رصد و پاسخ دهد از طرفی تبیین مباحث فرهنگی و مذهبی با ابزارهای جدید ویژگی حوزه‌های علمیه موفق در حال رشد است، کمااینکه حوزه‌ها باید نیازهای فرهنگی را پاسخگو باشند.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره جشنواره علامه حلی در لرستان، اضافه کرد: در این دوره از نظر ساختاری و محتوایی شاهد رشد آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بودیم و در سال‌های آینده زمینه رشد بیشتر آثار با برگزاری کارگاه‌های مقاله‌نویسی و پایان‌نامه‌نویسی بیشتر خواهد شد.

مهدوی‌خواه بر لزوم نیازسنجی و اولویت‌بندی کردن موضوعات و مباحث ارسالی به جشنواره علامه حلی در لرستان تأکید کرد و افزود: پرهیز از شتابزدگی در تحقیق از مواردی است که موجب کسب رتبه‌های کشوری در جشنواره علامه حلی می‌شود، چراکه فرد پژوهشگر باید در تحقیق آزادانه و بدون عجله عمل کند.

مدیر حوزه‌ علمیه خواهران لرستان استمرار برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های پژوهشی را از موارد ایجاد انگیزه فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های علمیه برشمرد و بیان کرد: علاوه بر کادرسازی در حوزه پژوهش باید اعتبارات پژوهشی حوزه‌ها تقویت شود و اگر طلبه‌ای در بخشی پژوهش یا کتابی را تألیف کرد مورد حمایت خاص قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر