گروه رسانه‌ای «لرستان»

امام جمعه خرم‌آباد تأکید کرد: سه نکته قابل توجه اهل قلم

ایسنا/لرستان امام جمعه خرم‌آباد گفت: شایسته است اهل قلم به این سه نکته توجه کنند، یک محتوای آنچه می‌نویسند ماندگار باشد و به مرور زمان از بین نرود، دوم دقیق بنویسد نه براساس تخمین و گمان و سوم براساس اندیشه و تحقیق و تعمق بنویسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی، امروز جمعه، یازدهم تیر، در خطبه‌های نماز جمعه خرم‌آباد، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که دنبال سخنان حاشیه‌ای و بیهوده نروید، نیکی به این است که هرکسی به مبداء، خداوند، فرشتگان، کتاب، پیامبر(ص) و … ایمان بیاورد.

وی ادامه داد: آیه ۱۷۷ سوره بقره آیه‌ای کامل است که پیامبر اکرم(ص) فرمودند هرکس به آن عمل کند ایمانش کامل است، در این آیه ۱۵ صفت در سه بخش ایمان، عمل و اخلاق ذکر شده‌است.

شاهرخی افزود: انسان متقی هم متکی به نماز است، زکات پرداخت می‌کند، بنده آزاد می‌کند در جنگ‌ها صبر پیشه می‌کند و در مشکلات ایستادگی می‌کند که در اینجا پدر خانواده در تقید به این اعمال نقش مهمی دارد.

امام جمعه خرم‌آباد تصریح کرد: کمک به زوج‌های جوان و تعامل و همکاری در اجاره دادن مسکن به این زوج‌ها و نگاه پرسود به ودیعه مسکن نداشتن مسائلی است که در این آیه ما را به آن فرا می‌خواند.

وی ادامه داد: ۱۱ تیر روز شهادت آیت‌الله صدوقی چهارمین شهید محراب است که منافقین در سال ۱۳۶۱ وی را به شهادت رساندند، ایشان نمونه بارز یک روحانی بود نوع سلوک و رفتار او با مردم به‌ویژه جوانان یک ارتباط را با جوانان درست کرده بود.

شاهرخی افزود: احداث و تأسیس مساجد مختلف، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، دبستان، دبیرستان، صندوق‌های قرض‌الحسنه و ده‌ها موسسه عام‌المنفعه ازجمله کارهایی بوده که این شهید بزرگوار انجام داده است.

امام جمعه خرم‌آباد ادامه داد: روز ۱۲ تیر روز حمله ددمنشانه ناوگان آمریکای جنایتکار به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۷ است و این روز به نام روز افشای حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است، امروز برکسی پوشیده نیست که ادعای حقوق بشر آمریکا، ادعایی دروغین است.

وی افزود: آمریکا در عرصه سیاست داخلی و خارجی سیاهه‌ای زشت از حقوق بشر دارد، خشونت‌های پلیس آمریکا را با رنگین پوست‌ها دیدیم که کارنامه بین‌المللی آمریکا را سیاه‌تر کرده است.

شاهرخی عنوان کرد: اگر بخواهیم سیاهه زشت حقوق بشر آمریکایی را در ایران برشماریم یک کتاب قطور است، کسانی که به گونه‌ای متعهد با آمریکا هستند، آن‌ها نیز سیاه زشت‌تری از حقوق بشر دارند.

امام جمعه خرم‌آباد، تصریح کرد: ۱۴ تیر به‌عنوان روز قلم نامگذاری شده، بیان به دو گونه است، گاهی از طریق زبان و گاهی از طریق قلم، بدون تردید هر پیشرفت و توسعه‌ای در جوامع گوناگون در سایه قلم امکان پذیر است.

وی ادامه داد: شایسته است اهل قلم به این سه نکته توجه کنند، یک محتوای آنچه می‌نویسند ماندگار باشد و به مرور زمان از بین نرود، دوم دقیق بنویسد نه براساس تخمین و گمان و سوم براساس اندیشه و تحقیق و تعمق بنویسد.

شاهرخی ادامه داد: شایسته است اهل قلم، آن را در خدمت علم، دانش، معرفت، اندیشه و تفکر و مردم قرار بدهد.

امام جمعه خرم‌آباد، تصریح کرد: مدتی است مردم ما در استان و کشور ساعاتی در شبانه روز با قطعی برق و کاهش آب روبرو هستند، لازم است در فاصله ساعات پرمصرف برق ساعات ۱۱ تا ۱۸ همه مردم رعایت کنند و استفاده از وسایل پرمصرف را به ساعات دیگر موکول کنیم.

وی عنوان کرد: برخی از رودخانه‌های فصلی یا غیردائمی ما خشک شده یا در حال خشک شدن هستند، حتی ارتفاع آب در برخی رودخانه‌های دائمی ما نیز کم شده است که در اینجا همه مردم و مسئولان باید با یکدیگر همکاری کنند، از اصراف که همیشه حرام است به ویژه در این برهه از زمان دوری کنیم.

شاهرخی تصریح کرد: به واسطه کمبود آب برخی از مردم به تنگنا افتادند و ما با صرفه‌جویی می‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که این کشت‌هایی که خشک شدند یا در حال خشک شدن هستند که رعایت حال این کشاورزان بشود، به هر حال کشت‌های در برخی از نقاط استان به واسطه کمبود آب در حال از بین رفتن هستند، با رعایت صرفه‌جویی در مصرف آب کاری کنیم که تا اولین نزولات آسمانی و فرارسیدن باران رحمت الهی با قطعی آب مواجه نشویم، درحال حاضر کشاورزان از استان‌های دیگر به لرستان آمده و محصولات آبدوست کشت می‌کنند نکته مهمی است که همکاری دستگاه‌های مختلف ازجمله آب منطقه‌ای دادگستری و مهم‌تر از همه صاحبان زمین‌ها را می‌طلبد.

امام جمعه خرم‌آباد افزود: نکته دیگر جلوگیری از هدر رفتن آب در هنگام آب دادن به چمن‌ها و غرقابی آب دادن است که گاهی رعایت نمی‌شود.

وی تأکید کرد: تکمیل سدهای نیمه‌تمام، پیش‌بینی آب شرب پایدار برای همه شهرها، اتصال شبکه آبیاری از سدهای در حال بهره‌برداری و در حال احداث، افزایش تخصیص آب و نگهداری حداقل یک میلیارد مترمکعب آب در پشت سدها و افزایش بیش‌از این مقدار در سال‌های آینده نکاتی بوده که در طول دولت‌های مختلف به آن‌ها توجه نشده است، دولت سیزدهم باید در یک زمان منطقی این کمبودها را جبران کند.

شاهرخی افزود: البته در یک سال اخیر تلاش زیادی در افزایش حق آبه استان انجام شده اما دیرهنگام بود، اگر چنین پیگیری‌هایی در ۲۰ سال گذشته انجام می‌شد حتماً الان نتیجه می‌داد.

شاهرخی بیان کرد: این وضعیت منطقی، عقلی، شرعی و قانونی نیست که ۱۲ میلیارد مترمکعب آب استان در ایام سیل خسارت وارد شود و در ایامی که با اینچنین مواردی مواجه می‌شویم، سدهای ما مخزن آب لازم را نداشته باشند.

امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه سد بختیاری که در خاک لرستان است می‌تواند با یک فرآیندی آب مورد نیاز را تأمین کند، عنوان کرد: تا رسیدن به وضعیت مطلوب مردم و مسئولان باید همکاری کنند، بدون تنش با تدبیر در صلح و صفا با همدلی و مشورت بنشینند، این روزها را پشت سر بگذاریم.

وی بیان کرد: مالیات از اموری است که می‌تواند برای استان توسعه را در پیش داشته باشد، گستره مالیات افزایش پیدا کند و بر مالیات دهندگان فشار وارد نکنیم ولی افرادی که مالیات پرداخت نمی‌کنند شناسایی شوند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر