گروه رسانه‌ای «لرستان»

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد: کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب در کشت گلخانه‌ای

ایسنا/لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در استان تأکید کرد.

اسفندیار حسنی‌مقدم در دیدار با جهانی میر، مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان که به مناسبت روز جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: ۸۵ درصد اقلام مورد نیاز سفره مردم در داخل کشور تولید می‌شود.

وی با یادآوری اینکه از سال گذشته با بحران کرونا مواجهیم و امسال خشکسالی نیز به آن افزوده شده‌ است، ادامه داد: متأسفانه خشکسالی روی عملکرد خیلی از محصولات تأثیر گذاشته و سختی‌هایی برای کشاورزان به وجود آورده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر لزوم توسعه و کشت گیاهان دارویی، احداث باغ در اراضی شیب‌دار، پرورش ماهیان خاویاری و… تأکید کرد و افزود: در این راستا باید از ظرفیت بخش خصوصی بهره بیشتر ببریم و نگاه‌مان به این سمت باشد.

حسنی‌مقدم، محور توسعه استان را کشاورزی و دامپروری عنوان و خاطرنشان کرد: اولویت اول این دو بخش هستند هرچند گردشگری هم مؤثر بوده اما بیشترین تأثیر مربوط به این حوزه‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه توسعه گلخانه‌ها باید به‌صورت جدی پیگیری شود، اضافه کرد: با توجه به کمبود آب و خشکسالی‌ها، ضروری است که کشت‌ها را به گلخانه معطوف داریم چراکه حدود ۹۰ درصد کاهش مصرف آب را به همراه دارد در عین حال باعث بازدهی بیشتری می‌شود، در این راستا حمایت بانک‌ها در تسهیل کردن اعطای تسهیلات بانکی ضروری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به فصل برداشت، بیان کرد: هم‌اکنون در اواسط این فصل قرار داریم اما تاکنون جذب اعتبارات خرید بذر ۳ درصد بوده است که نیاز داریم بانک‌ها حمایت بیشتری از شرکت‌های دارای مجوز خرید بذر داشته‌ باشند تا بتوانیم براساس پیش‌بینی‌ها مقدار بذر مورد نیاز را تهیه کنیم.

حسنی مقدم ادامه داد: برای پاییز و فصل کاشت بعدی کشور به بذر نیاز دارد لذا ضروری است در زمینه تجهیز منابع مالی تعامل بیشتری بین بانک کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی صورت بگیرد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر