گروه رسانه‌ای «لرستان»

معرفی ۷۰ رقم بذر اصلاح شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان

ایسنا/لرستان معاون پژوهشی، فناوری و انتقال یافته‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، گفت: تاکنون ۷۰ رقم محصول زراعی و باغی مانند گندم، جو، عدس، ذرت، نخود، کلزا، گلِ‌رنگ و… توسط این مرکز معرفی و در اختیار بهره‌برداران قرار داده شده‌است.

طهماسب حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سالانه حدود ۲۰۰ طرح و پروژه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: دست‌آوردهای مهمی در نتیجه این تحقیقات به دست می‌آید که منتج به مقالات ISI بین‌المللی و علمی و پژوهشی می شود و یا ملموس است مانند رقم جدیدی از بذرها که معرفی کرده و در اختیار بهره‌برداران قرار می‌دهیم.

حسین‌پور تأکید کرد: تاکنون ۷۰ رقم محصول زراعی و باغی مانند گندم، جو، عدس، ذرت، نخود، کلزا، گلِ‌رنگ و… توسط این مرکز معرفی و در اختیار بهره‌برداران قرار داده شده‌است.

معاون پژوهشی، فناوری و انتقال یافته‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، ادامه داد: در حال حاضر در شهرستان کوهدشت ۹۰ درصد ارازی زیر کشت ارقام معرفی شده از طرف ما رفته است و در دیگر شهرستان استقبال کم بوده اما به صورت میانگین در استان نیز بالای ۷۰ درصد ارازی زیر کشت ارقام اصلاح شده رفته‌اند.

وی ادامه داد: استفاده از بذرای اصلاح شده در تولید نقش داشته و باعث افزایش تولید و عملکرد محصولات می‌شود.

حسین‌پور ادامه داد: ارقام معرفی شده توسط این مرکز پتانسیل تولید بالا داشته، متحمل تنش‌هایی مانند آفات، سرما و گرما و … هستند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر