گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان خبر داد: صدور ۱۲۰۰ پروانه بهره‌برداری صنعتی در لرستان

ایسنا/لرستان مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان گفت: ۱۲۰۰ پروانه بهره‌برداری صنعتی توسط سازمان صمت استان صادر شده است.

بختیار رازانی در گفت‌وگو با ایسنا مهمترین تعطیلی واحدهای صنعتی لرستان کمبود سرمایه در گردش برشمرد و با بیان اینکه کمبود نقدینگی سبب می‌شود واحدها نتوانند مواد اولیه مورد نیاز را تهیه کنند، اظهار کرد: فرسودگی ماشین‌آلات خطوط تولید، تولید محصولات غیررقابتی و نبود بازار مناسب، مشکلات حقوقی و اختلاف بین شرکاء از دیگر دلایل مهم تعطیلی واحدهای صنعتی لرستان است.

وی افزود: همچنین واحدهایی در استان وجود دارد که به دلیلی بدهی به تملک بانک‌ها رفتند و بصورت غیرفعال هستند.

پرداخت تسهیلات  می‌تواند یک واحد صنعتی را احیا کند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان راه برون رفت در بحث سرمایه درگردش، این است که تسهیلات در اختیار این واحدها قرار گیرد، گفت: این تسهیلات در قالب طرح رونق، تسهیلات روستایی، تبصره ۱۸، جهش تولید و کمک‌های فنی و اعتباری برای یارانه سود، تسهیلاتی برای بازسازی  و نوسازی خطوط تولید به این واحدها پرداخت می‌شود تا مجدد راه‌اندازی شوند.

رازانی عنوان کرد: واحدها با دریافت این تسهیلاتی حتی می‌توانند خطوط تولید خود را عوض کنند و تغییر محصول دهد و یا در قالب مالک دیگری بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: این راهکارهایی است که می‌توان با آنها یک واحد صنعتی را از حالت غیرفعال و رکود خارج کنیم.

۲۵ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در ادامه اظهار کرد: در لرستان ۲۵ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که مصوب دولت یا شورای برنامه‌ریزی استان هستند.

رازانی گفت: از این تعداد ۱۸شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی، قابلیت استقرار واحدهای صنعتی را در خود دارند و فعال هستند و سایر به دلیل اینکه کارهای تملک، ایجاد و احداث آنها را نتوانسته‌ایم انجام دهیم در حال حاضر بصورت غیرفعال هستند که می‌توان به شهرک‌های خرم‌آباد چهار، بروجرد سه و چگنی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ۱۲۰۰ پروانه بهره‌برداری صنعتی توسط سازمان صمت استان صادر شده است، عنوان کرد: این درحالیست که در شهرک‌های صنعتی ۳۹۰ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیدند که از این تعداد ۲۸۰واحد فعال و ۱۱۰ واحد غیرفعال هستند.

موتور صنعت استان زیر ۵۰ درصد توان مشغول تولید است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان تصریح کرد: از مجموع واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان ۳۰ درصد واحدها راکد و ۷۰ درصد فعال هستند.

وی گفت: این درحالیست که فعالیت آنها با تمام ظرفیت نیست و ممکن است  یک واحدتولیدی خطوط تولیدی متعددی داشته باشد که در حال حاضر با کمترین ظرفیت فعالیت دارد.

رازانی یادآور شد: بیشترین واحدهای شرکت شهرک‌های استان زیر ۵۰ درصد ظرفیت در حال فعالی هستند.

وی خاطر نشان کرد: موتور صنعت استان زیر ۵۰ درصد توان مشغول تولید است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر