گروه رسانه‌ای «لرستان»

دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان: ملاک بررسی صلاحیت افراد استناد به استعلامات از مراجع استعلامی بوده است

ایسنا/لرستان دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان به نگاه باز و مثبت این هیئت در بررسی اعتراضات کاندیداهای رد صلاحیت شده اشاره کرد و گفت: در بررسی اعتراضات نگاه سیاسی و سلایق افراد ملاک نبوده، بلکه استعلامات و مدارک و مستندات موجود در پرونده داوطلبین مبنا قرار گرفته است.

دکتر باقر پورحسینی با بیان اینکه بعد از اعلام نتایج صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر توسط هیئت اجرایی و نظارت تعدادی از کاندیداها رد صلاحیت شدند، اظهار کرد: برخی از افراد رد صلاحیت شده اعتراض خود را ثبت کردند و به دنبال آن از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت رسیدگی به شکایات و اعتراضات داوطلبین رد صلاحیت شده انجام شد.

وی یکی از وظایف هیاتهای عالی نظارت لرستان را رسیدگی به شکایات و اعتراضات داوطلبین رد صلاحیت شده بر اساس ماده ۵۳ قانون اعلام کرد و گفت: نکته قابل تامل آن است که بررسی صلاحیت کاندیداها برعهده هیئت اجرایی و نظارت بوده و هیچ نقشی در این زمینه برای شورای عالی تعریف نشده است.

پورحسینی با بیان اینکه دلایل رد صلاحیت افراد بر اساس اسناد و مدارک و استعلامات قانونی بوده، تصریح کرد: به دنبال آن داوطلبین مدارک مثبته خود در خصوص علت رد صلاحیت را ارائه داده و هیات عالی نظارت استان مدارک را با نگاه باز مورد رسیدگی قرار دادند.

دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان با اشاره به اینکه داوطلبانی که از مراجع استعلامی، مورد منفی نداشته اند تایید شده اند موردی نداشته ایم که خلاف موازین قانونی رد شده باشد.

وی افزود: بررسی صلاحیت‌ها بر مبنای اسناد و مدارک موجود در پرونده داطلبین بوده و سلایق سیاسی افراد و گزارشات میدانی در تایید صلاحیت‌ها ملاک و معیار قرار نگرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه عدم آشنایی با قوانین موجب ایجاد شائبه‌هایی در افکار عمومی می‌شود و به نوعی افکار عمومی به هم می ریزد، بر لزوم پرهیز از ایجاد تشکیک در وظایف هیات نظارت و روند بررسی پرونده‌ها تاکید کرد و گفت: مردم قضاوت را به قانون ارجاع دهند.

پورحسینی با بیان اینکه هیات نظارت استان مرجع رسیدگی به اعتراضات بوده و اگر اعتراض داوطلبی بجا بوده پذیرفته شده، افزود: بعد از اعلام نظر هیات عالی نظارت نیز امکان اعتراض برای افراد رد صلاحیت شده در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر