گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیرکل دامپزشکی لرستان مطرح کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انتظار کشتار کنندگان غیر مجاز دام

ایسنا/لرستان مدیرکل دامپزشکی لرستان با تشریح بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به کشتارکنندگان غیرمجاز دام در استان هشدار داد.

مصطفی زبردست، امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: باتوجه به فرا رسیدن فصل بهار و روزهای گرم سال و همچنین ازدیاد میزان زاد و ولد حشرات و کنه‌ها، برخی از بیماری‌های مشترک بین انسان ودام نظیر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این فصل شیوع پیدا خواهند کرد.

وی در تشریح این بیماری، افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان ودام  مخصوصاً دام‌های اهلی و نشخوارکنندگان است.

زبردست تصریح کرد: این بیماری در فصول گرم سال در سطح دنیا امکان انتشار آن وجود دارد و در دام هیچ نشانه بالینی نداشته اما در انسان با تب و درد عضلانی، تهوع وخونریزی گسترده در سطح بدن قابل تشخیص است، این بیماری عمدتاً در افرادی که با دام‌ها در ارتباط هستند از قبیل قصابان، چوبداران، سلاخان، دام‌داران و دام‌پزشکان ممکن است مشاهده شود.

مدیرکل دامپزشکی لرستان، عنوان کرد: تنها راه جلوگیری از این بیماری در جمعیت انسانی رعایت پوشش حفاظت فردی کسانی است که با دام‌ها در ارتباط هستند، جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام در معابر وخارج از محوطه کشتارگاه‌های دام که در صورت مشاهده با هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی و مراجع قضایی به شدت با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی عنوان کرد: انجام عملیات مبارزه‌ای باجمعیت حشرات ناقل بیماری، جداسازی محل زندگی دام‌ها از مجاورت با محل زندگی انسان‌ها، رعایت پروسه پیش سرد در کشتارگاه‌های دام، جلوگیری از له کردن و جدا سازی کنه‌های روی بدن دام‌های اهلی با دست و نگهداری گوشت حداقل به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال جهت انجام پروسه پیش سرد در گوشت و لاشه‌ها برشمرد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر