گروه رسانه‌ای «لرستان»

جزئیات روند واکسن زدن مردم لرستان اعلام شد/ ادامه مرحله دوم از فردا

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مریم کوشکی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  از ۲۱ بهمن سال ۹۹ واکسیناسیون عمومی برای پرسنل بهداشت و درمان  شروع شد که ابتدا برای کادر درمان در آی‌سی‌یو بیمارستان‌های ریفرال کرونایی، بخش‌ها و اورژانس بیمارستان‌های ریفرال کرونا، همکاران آزمایشگاه‌های کویید کار می‌کردند شروع شد و تا این لحظه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه حدود ۳۹ هزار و ۲۴۲ دوز واکسن وارد لرستان شده است، گفت: ۸ هزار و ۴۶۰ دز اسپوتنیک روسیه در مرحله اول و  ۶هزار و ۴۰ دوز اسپوتنیک در مرحله دوم  ۱۰ هزار  و ۴۸۲ دوز سینوفارم چین و یک هزار و ۱۱۰ دوز بهارات هند و ۱۳هزار و ۱۵۰ دز آسترازنکا کره بود.

کوشکی بیان کرد: گروه هدف پرسنل بخش آی‌سی‌یو ریفرال پخش بیمارستان‌های کرونایی، بخش اورژانس و آزمایشگاه‌های بیمارستان بودند و در اولویت دوم بیماران سرطانی، بیماران خاص، جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد شیمیایی، نظام پزشکی، پاکبان‌ها، پرسنل ۱۱۵، غسال‌ها، پرسنل بهداشت و درمان بخش‌ها و بیمارستان‌های خصوصی بوده که اینها یا به صورت صددرصد واکسینه شدند.

معاون علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه فاز دوم واکسیناسیون در لرستان از این هفته شروع شده، خاطرنشان کرد: برای سالمندان بالای ۸۰ سال و  افرادی که در سامانه سیب به‌عنوان سالمند بالای ۸۰ سال ثبت شدند  تماس گرفته می‌شود یا به صورت پیامک یا از طریق مراقب سلامت پایگاه تحت پوشش تماس گرفته می‌شود یا پیامک می‌فرستند تا به مراکزی که در نظر گرفته شده برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

وی  افزود: گروههای هدف به مراکز بهداشتی یا بیمارستان برای واکسن مراجعه نکند حتماً همکاران ما در طول هفته اخیر و هفته آینده با آنها تماس می‌گیرند یا پیامک ارسال می‌کنند و عنوان می کند که به چه مرکزی مراجعه کنند.

کوشکی عنوان کرد:  در بیمارستان عشایر پرسنل بهداشتی درمانی و یک‌سری از دانشجویان بالینی و تعدادی از بیماران خاص و سرطانی واکسینه شدند و  هیچ گروه سالمندی در بیمارستان عشایر واکسینه نخواهد شد و  این قشر به مراکز بهداشتی درمانی یا مراکزی که برای واکسیناسیون در نظر گرفته شده و به آنها اعلام خواهد شد مراجعه می‌کند.

وی با بیان اینکه هیچ سایت یا سامانه‌ای در حال حاضر برای ثبت  وجود ندارد، خاطرنشان کرد: به محض اینکه سایتی برای ثبت واکسیناسیون یا نوبت دهی مشخص شود حتماً از طریق دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود و  افراد از روی سامانه پرونده الکترونیک شناسایی می‌شود .

 کوشکی گفت: بعد از فاز نخست  به ترتیب گروه سنی بالای ۸۰ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال، ۶۵ تا ۷۰ سال و ۶۰ تا ۶۵ سال و بعد از آن گروه  از بیماران زمینه‌ای با سن ۱۷ تا ۶۴ سال که دچار بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسینه می‌شوند.

معاون علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: فاز سوم زندانیان، پرسنل پلیس، نظامیان، سربازان در پادگان‌ها، معلمین،کارکنان مدارس، کمپ‌های معتادین ،پرسنل بانک‌ها، حمل و نقل عمومی، پرسنل تولید و توزیع مواد سوختی و خدمات شهری است.

وی گفت:  فاز چهارم واکسیناسیون گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال، ۵۰ تا ۵۴ سال، ۴۵ تا ۴۹ سال ، ۴۰ تا ۴۴ سال، ۳۵ تا ۳۹ سال، ۳۰ تا ۳۴ سال، ۲۵ تا ۲۹ سال، ۲۰ تا ۲۴ سال و ۱۸ تا ۱۹ ساله است.

کوشکی با بیان اینکه فاز دوم که شامل سالمندان بالای ۸۰ سال است از فردا شروع می‌شود، عنوان کرد:تعداد اندکی از سالمندان بالای ۸۰ سال در لرستان واکسینه شدند. با توجه به اینکه موجودی واکسن در استان صفر بود از فردا انشاالله بقیه سالمندان بالای ۸۰ سال در سراسر استان واکسینه خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر