گروه رسانه‌ای «لرستان»

احتمال حمله ملخ‌های صحرایی به لرستان

کامران پیرزادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه ملخ صحرایی جزو قدیمی‌ترین و مخرب‌ترین آفاتی است که امنیت غذایی کشور را تهدید می‌کند، عنوان کرد: چهارم فروردین ماه سال جاری شاهد حمله ملخ‌های صحرایی از سمت شمال غرب عربستان به جنوب کشور بودیم، پنج استان، خوزستان، ایلام، هرمزگان، فارس و کهکیلویه و بویراحمد آماج هجوم ملخ‌های صحرایی قرار گرفتند.

به گفته وی مبارزه با ملخ‌های صحرایی در ۶۳۰۰ هکتار از مزارع کشور به طور شبانه‌روزی انجام شد، خوشبختانه موج اول حمله ملخ‌های صحرایی کنترل شد.

 مدیرحفظ نبابات سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: طبق پیش‌بینی سازمان حفظ نباتات لرستان و اصفهان جزو استان‌هایی هستند که ممکن است مورد حمله ملخ‌های صحرایی در موج دوم قرار بگیرند، بنابراین باید تهمیدات مورد نیاز اندیشیده شود.

پیرزادی افزود: البته ارتفاع پروازی ملخ‌ها به شکلی است که نمی‌توانند از زاگرس عبور کنند مگر اینکه شرایطی پیش بیاید مانند اینکه باد موافق بوزد، همین امر سبب شده سازمان حفظ نبابات هم به ما و استان اصفهان هشدار بدهد تا در صورت حمله آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی بیان کرد: ملخ‌های بالغ روزانه دویست کیلومتر می‌توانند پرواز کنند و محصولات زراعی ، باغی و هر محصولی که منشا گیاهی داشته باشد را بخورند، ملخ‌ها زمانی که حمله می‌کنند در هر هکتار دو تن غذا می‌خورند.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: ملخ‌های که چهار فروردین ماه وارد کشور شدند بالغ بودند و تخم‌گذاری کردند، بر همین اساس پیش بینی شد اواسط یا اواخر اردیبهشت ماه موج دوم حمله شروع  می‌شود و همین پیش بینی هم محقق شده است و احتمال حمله ملخ‌ها از عربستان هم وجود دارد.

پیرزادی گفت: اگر هوا گرم باشد که ملخ ها به هند و پاکستان برمی گردند اما در صورت معتدل بودن شاهد حمله آنها به مزارع خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در صورت حمله ملخ‌ها به استان مزارع پلدختر و کوهدشت در معرض خطر خواهد بود، عنوان کرد: با تشکیل ستاد بحران راهکارهایی را برای حملات احتمالی ملخ ها به استان در نظر گرفتیم از جمله به روز رسانی دستگاه‌های سم‌پاش، تعیین اعتبار برای خرید سم مورد نیاز و خرید چند دستگاه UVL برای مکان‌های صعب‌العبور زیرا این دستگاه‌ها به آب نیاز ندارند.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهارکرد: اعزام یک اکیپ از کارشناسان سازمان به خوزستان برای دریافت آموزش‌های لازم بری مبارزه با ملخ‌ها، همچنین به تمام شبکه‌های سازمان اعلام کرده‌ایم که روزانه مراقب باشند تا در صورت مشاهده ملخ به ما اطلاع بدهند تاکنون خطر ریزش در استان مشاهده نشده است.

پیرزادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع خشکسالی نیز اشاره کرد و گفت: کاهش بارندگی‌های استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با توجه به اینکه 70 درصد اراضی استان دیم است بر عملکرد محصولات تاثیر منفی برجای می‌گذارد.

وی افزود: احتمال رها کردن مزارع را با توجه به خشکسالی داریم، این امر آتش سوزی، طغیان آفاتی مانند سن و افزایش علف‌های هرز را به دنبال دارد، موضوع دیگر اینکه خشکسالی تولید بذر و علوفه را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

انتهای پیام/


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر