گروه رسانه‌ای «لرستان»

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور: سال ۹۹ چهار برابر چهار دهه گذشته در کاداستر کار شد/ رشد ۲ برابری وصول معوقات بانکی

ایسنا/لرستان معاون رئیس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به نقش این سازمان در تحقق شعار سال و گسترش تولید در کشور گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک هر چند یک سازمان تولیدی نیست، اما در پشتیبانی از تولید و رفع موانع بویژه در ۲ شاخص ثبت شرکت‌ها و تثبیت مالکیتها، کمک شایانی به تحقق شعار سال خواهد کرد.

ذبیح الله خدائیان در حاشیه سفر ریاست قوه قضاییه به لرستان و در جلسه شورای اداری اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان اظهار کرد: سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» مزین شده است.

وی افزود: شعار سال با توجه به معیارهایی که از نظر مقام معظم رهبری مهم هستند تعیین می‌شود و ما می‌بینیم که در طول سال‌های متمادی است که شعار سال در بحث کار و تلاش و تولید و رفع بیکاری و تقریبا بیشتر آن‌ها با جهت اقتصادی بوده و این نشان دهنده این است که بهبود شرایط اقتصادی جامعه و مردم از نظر مقام معظم رهبری در اولویت سایر کارهاست.

معاون رییس قوه قضاییه اضافه کرد: از این رو باید ببینیم چه نقشی می‌توانیم در تحقق شعار سال داشته باشیم چرا که نامگذاری شعار سال جهت را به ما نشان می‌دهد و ما به عنوان مسئولین این تکلیف شرعی و قانونی را داریم که در راستای منویات مقام معظم رهبری تمام تلاش خود را به کار ببریم.

خدائیان خاطرنشان کرد: معتقدم که سازمان ثبت اسناد و املاک هر چند یک سازمان تولیدی نیست، اما در پشتیبانی از تولید و رفع موانع می‌تواند کمک شایانی به تحقق شعار سال نماید.

نقش اساسی سازمان ثبت در دو شاخص مهم کسب و کار

وی با بیان اینکه شروع هر کسب و کاری که منجر به تولید و ایجاد کار و رفع بیکاری می‌شود کسب و کار است که از نظر بین المللی هم برای بهبود فضای کسب و کار شاخص‌هایی تعیین شده و کشورها بر اساس این شاخص‌ها ارزیابی و دسته بندی می‌شوند، افزود: سازمان ثبت در دو شاخص از ۱۳ شاخص کسب و کار، نقش اساسی در پشتیبانی از تولید و کسب و کار دارد که اولین شاخص، ثبت شرکت‌ها و دیگری تثبیت مالکیتهاست.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: در این دو شاخص باید تمام تلاش خود را داشته باشیم که هم در ثبت شرکتها، نهایت دقت صورت گیرد و هم ثبت شرکت‌ها سریع و با سهولت و حتما بطور صحیح و بر اساس معیارها و مقررات صورت پذیرد که با ثبت شرکت‌های صوری که زمینه سوء استفاده را فراهم می‌نماید مواجه نشویم.

لایحه‌ای برای نظارت سازمان ثبت بر فعالیت شرکت‌ها بعد از ثبت

خدائیان یادآور شد: برای تحقق این مهم، لایحه‌ای تهیه و تقدیم دولت شده و ظاهراً در دولت هم مراحل نهایی خود را طی کرده که در قالب آن در بحث ثبت شرکت‌ها علاوه بر ثبت شرکت، نظارت هم خواهیم داشت تا اگر چنانچه کسانی برای یکسری از اهداف، شرکت‌های صوری را به ثبت می‌رسانند شناسایی شوند و با متخلفین برخورد لازم صورت پذیرد تا مانع دور زدن قانون از سوی آن‌ها شویم.

وی همچنین با اشاره به اینکه سازمان ثبت در راس تثبیت مالکیت‌ها چه مالکیت مادی و چه مالکیت معنوی بسیار نقش آفرین است، تصریح کرد: در بحث مالکیت معنوی ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری و طرح‌های صنعتی و حمایت داخلی و بین المللی از طرح‌های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی را بر عهده داریم.

عضو شورای عالی قضائی کشور افزود: در کنار این مباحث، بحث تجاری سازی و برند سازی نیز از جمله زمینه‌های فعالیتی است که سازمان ثبت می‌تواند در راستای رونق تولید و پشتیبانی از تولید انجام دهد که در این خصوص کارهای خوبی در سازمان صورت گرفته است.

وی بیان کرد: با این تلاش‌ها هم می‌توانیم سرعت در ثبت اختراعات داشته باشیم، هم در ثبت اختراعات و علائم تجاری حمایت لازم را در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشیم، ضمن آنکه از مخترعین و تولید کنندگان و تجاری که این علائم را به ثبت می‌رسانند و زمینه را برای وجود آن‌ها در بازارهای بین المللی فراهم نماییم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه ارتباط بسیار خوبی بین سازمان ثبت اسناد به عنوان نماینده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی مالکیت معنوی وجود دارد، اضافه کرد: رتبه بسیار خوبی در این عرصه داریم که باز در این قسمت باید نهایت تلاش را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین کمک را به تولید کشور داشته باشیم.

کمک به کسب و کار و رونق تولید با اجرای قانون کاداستر / رشد ۲ برابر وصول مطالبات بانکی در سال ۹۹

خدائیان اجرای طرح کاداستر را یکی از محورهای بحث مالکیت مادی عنوان کرد و ادامه داد: اجرای کامل این طرح در بهبود فضای کسب و کار مفید است و شرکتی که بعد از گذراندن مراحل مختلف به ثبت می‌رسد با گرفتن سند، در سرمایه گذاری ترغیب می‌شود و این امر به رونق تولید کمک شایانی خواهد کرد.

وی بحث بعدی دیگر برای کمک به تولید را وصول مطالبات بانکی اعلام کرد و اظهار داشت: برخی از افراد هستند که وام‌های کلانی را برای تولید و یا کارهایی تجاری و کارآفرینی و امثال آن دریافت کرده اند، اما در جاهای دیگری آن‌ها را هزینه نمودند و از طرف دیگر، مطالبات خود را بموقع پرداخت ننموده اند و این سرمایه کشور در مسیر صحیح به کار گرفته نشده که ما می‌توانیم با فعالیتی که همکاران ما در وصول این مطالبات دارند به بانک‌ها کمک نماییم.

معاون رییس قوه قضاییه ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان از طریق واحد اجرای ثبت از معوقات بانکی وصول شده در حالی که در سال ۱۳۹۸ چیزی حدود ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که این میزان بیانگر بیش از ۲ برابر شدن وصول مطالبات بانکی در پایان سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن است و این امر می‌تواند به چرخه اقتصاد و تولید کشور کمک نماید.

اجرای کاداستر در سال ۱۳۹۹ چهار برابر چهار دهه گذشته

خدائیان گفت: در بحث کاداستر هم با تلاش و کوشش همکاران، کارهای بسیار عالی در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده که در این سال چهار برابر چهار دهه گذشته کار شده است؛ در این بخش تمام تلاش ما تثبیت مالکیت مردم و دولت و همچنین صدور اسناد مالکیت بوده که باید با همین آهنگ که آغاز گردیده ادامه داشته باشد تا قانون کاداستر در مدت معینی که تعیین شده به اتمام برسد.

مدیران موتور محرکه ادارات / لزوم برنامه محور بودن مدیران

رئیس سازمان ثبت اسناد در بخش دیگر این جلسه موتور محرکه ادارات را مدیران معرفی کرد و بیان داشت: مدیر در صورتی می‌تواند موثر باشد که در پیشبرد کارها خودش جلودار بوده و درست مانند فرماندهان زمان جنگ که خودشان پیش قراول بودند و جلوتر از لشگر حرکت می‌کردند خودش هم در برنامه ریزی و هم در تصمیم گیری و اجرا پیشقدم باشد.

وی با تأکید بر لزوم داشتن برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت به عنوان اولویت کار مدیران افزود: بدون برنامه حرکت کردن باعث سرگردانی می‌شود و فرد نمی‌تواند عملکرد خود را بسنجد و اگر یک مدیری در شهرستانی برنامه نداشته باشد، آن مدیر موفق نیست و به مرور دچار روزمرگی می‌شود و چشم انداز کار خود را نمی‌داند.

به گفته خدائیان، مدیر موفق علاوه بر همه اینکه باید همه جانبه نگر باشد باید در درجه اول بر اساس نقشه راه حرکت کند و در اجرای برنامه اولویت بندی داشته باشد. بنابر این مدیران باید بر اساس برنامه‌های سازمان و بر اساس سند تحول قوه قضایی که بخشی از آن تحول در سازمان ثبت است اولویت بندی خود را مشخص نماید.

معاون رییس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در رشد قابل توجه پرونده‌های مختومه اجرا یادآور شد: با همتی که در این بخش صورت گرفت تعداد مختومه نسبت به ورودی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدرشد داشته است.

سنددار شدن اراضی کشاورزی و استفاده از هوش مصنوعی از برنامه‌های سال ۱۴۰۰ سازمان ثبت

خدائیان با اشاره به بندی از قانون بودجه امسال درباره اسناد اراضی کشاورزی گفت: امیدواریم با توجه به اینکه میزان زمین‌های کشاورزی بالا نیست بتوانیم یکساله سند مفروض اراضی کشاورزی کشور را صادر کنیم و مشکلات این بخش هم حل شود.

وی یکی از اهداف مهم سازمان ثبت را در کنار الکترونیکی و هوشمندسازی، استفاده از هوش مصنوعی دانست و ادامه داد: اولویت الان کارهای ما در مرحله نخست، اجرای قانون کاداستر است، چون اگر کاداستر انجام نشود با فساد مواجه می‌شویم و نمی‌توانیم این قسمت را هوشمند کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور در پایان خاطرنشان کرد: در کنار استفاده از هوش مصنوعی، بهسازی، نوسازی و تجهیز ساختمان‌ها و سیستم‌ها، افزایش پهنای باند و سرعت در کارها و همچنین حل مشکل کمبود نیروی انسانی در دستور کار داریم.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر