گروه رسانه‌ای «لرستان»

تولیدات انحصاری تجهیزات پزشکی در خاورمیانه با اتکا بر ظرفیت دانش بنیان بومی

خبرگزاری فارس لرستان- نسرین صفربیرانوند، کاهش وابستگی اقتصادی کشور به خارج و ضرورت افزایش بهره‌وری تولید از دغدغه‌های عمومی جامعه و مسوولان است، در این میان طر‌ح‌ها با پشتوانه علمی با توجه به دارا بودن ظرفیت‌هایی مانند اقتصاد مبتنی بر دانش بومی و اتکا به توان علمی و پژوهش داخلی از ارکان بسترساز توسعه در چارجوب اقتصادی به شمار می‌روند.

“گوهرشفا” یکی از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی است که با تولید تجهیزات تخصصی پزشکی توان رقابت با بزرگترین تولید کنندگان جهان را دارد، اتفاقی که بدون شک علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور و ایجاد ارزش افزوده، نقش مهمی در اشتغال‌زایی و در نهایت رونق اقتصادی استان دارد.

امروز با توجه به شرایط اقتصادی و تحریمی بهترین راه برای آوردن ارزش افزوده به بخش اقتصاد، فعالیت و توسعه این شرکت‌ها است، نکته دیگر اینکه ورود به بازارهای داخلی و خارجی با جهت دهی ایده‌ها در مسیر تولید و برندسازی باعث ایجاد فضای امید برای مدیران این شرکت‌ها است که در گوهرشفا این موضوع به خوبی قابل مشاهده است.

زمانی که تجهیزات پزشکی تولید شده در شرکت گوهرشفا به گواه مسوولان پارک علم و فناوری استان توان رقابت با بازارهای خارجی را داشته، فعالیت این شرکت علاوه بر اشتغال‌زایی سبب جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور را دارد، بنابراین حمایت از این واحدهای تولیدی ضروری است.

نکته دیگر سرلوحه قراردادن تکنولوژی و فناوری‌های به روز و استفاده از کارشناسان و نیروی کار ماهر و با تجربه در شرکت گوهرشفا است که منجر به تولید تجهیزات تخصصی شده و این خود امید به کسب و کار را رونق داده است، به طوری که متولیان و کارشناسان این شرکت همواره تولید محصولات جدید را نیز دنبال می‌کنند.

 

جایگاه ویژه گوهرشفا در استقلال صنعت تجهیزات پزشکی

مدیرکنترل کیفیت واحد تولیدی لوازم پزشکی گوهرشفا با بیان اینکه محصولات تولیدی شرکت در خصوص آنژیوگرافی،  اورولوژی و اکولوژی است، عنوان می‌کند: این شرکت با انگیزه تولید تجهیزات پزشکی یکبار مصرف و تامین بخشی از نیازمندی‌های پزشکی در زمینه تولید محصولات قابل رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی فعالیت خود را آغاز کرده و در این راستا از علم و تکنولوژی همچنین کارشناسان مجرب استفاده کرده است تا بتواند جایگاه ویژه‌ی در تولید محصولات پزشکی در کنار بزرگترین تولید کنندگان جهانی داشته و کمک شایانی به استقلال کشور در صنعت تجهیزات پزشکی داشته است.

افسانه بهاروند می‌گوید: تجهیزات پزشکی تولید شده گوهر شفا در خاورمیانه انحصاری است، در حال حاضر 22 محصول متنوع در قالب 140 سایز و مدل مختلف در شرکت تولید می‌شود که جوابگوی نیاز کشور است.

وی می‌افزاید: تعداد نیروی مشغول به کار در شرکت 70 نفر است، نکته مهم اینکه قیمت تجهیزات تولید شده در گوهرشفا نسبت به مشابه خارجی ده درصد هم نمی‌شود و این موضوع کمک خوبی به جلوگیری از خروج ارز از کشور دارد.

توجه به بومی سازی و به کارگیری فناوری‌های نوین

مدیرکنترل کیفیت واحد تولیدی لوازم پزشکی گوهرشفا خاطر نشان می‌کند: این  شرکت توجه ویژه به بیماران را سرلوحه کار خود قرارداده و در این زمینه تلاش ویژه‌ی برای بومی سازی و به کارگیری فناوری‌های نوین در جهت بهبود کیفیت درمان داشته باشد، همچنین در راستای رضایت جامعه پزشکی گسترش و تنوع محصولات تولیدی را در دستور کار خود دارد.

بهاروند می‌افزاید: ما همواره تجهیزات و ملزومات  تولیدی، کنترلی و آزمایشی خود را بهبود و برای تحقق این موضوع از کارشناسان مجرب کمک  گرفته‌ایم، زیرا یکی از دغدغه‌های ما استفاده از بهترین مواد اولیه در صنعت تجهیزات پزشکی  است که در عرصه بین‌المللی از اعتبار قابل توجهی برخوردار هستند تا بتواند در سطح بالایی تضمین کننده سلامت بیماران باشد.

 

وی با بیان اینکه به منظور دست‌یابی به رضایت مشتریان و استانداردهای  بین‌المللی از قبیل سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 و سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات ایزو 13485 مستقر است، عنوان می‌کند: ارائه محصولات استراتژیک به موقع در بالاترین سطح کیفیت مدیریت امور مشتریان ، پاسخگویی به نظرات ، اعتقاد راسخ به مفهموم تحقیق و توسعه همچنین جستجو برای یافتن آخرین تکنولوژی‌های کاربردی برای صنعت تجهیزات پزشکی کشور همچنین آموزش مستمر کارکنان به منظور ارتقا سطح دانش و مهارت و جذب نیروهای با تجربه جزو اهداف این شرکت است.

مدیر کنترل کیفیت گوهر شفا در مورد صادرات تجهیزات پزشکی این شرکت نیز بیان می‌کند: در حال حاضر صادرات  نداریم، اما به دنبال دریافت گواهینامه CE برای سه محصولات اورولوژی هستیم، کشور ترکیه در حال ممیزی از شرکت ما است که بعد از تمام شدن ممیزی گواهینامهCE صادر می‌شود می‌توانیم محصولات را به ترکیه صادر کنیم.

عدم ترخیص به موقع مواد اولیه

بهاروند در ادامه به برخی چالش‌های پیش روی شرکت گوهرشفا و دیگر شرکت‌های تولیدی اشاره می‌کند و می‌گوید: عمده ترین چالش عدم ترخیص به موقع مواد اولیه وملزومات  مورد نیاز از گمرک است این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان می‌شود.

وی یکی دیگر از مشکلات را عدم ثبات قیمت ارز عنوان می‌کند و می‌افزاید: عدم ثبات قیمت ارز برنامه‌ریزی را برای تولیدکنندگان به وجود می‌آورد و این خود از عوامل مخرب برای در شرکت‌های تولیدی است.

مدیرکنترل کیفی واحد تولیدی لوازم پزشکی گوهرشفا خرابی  جاده و راه ارتباطی شهرک همچنین زیرگذر شهرک صنعتی شماره یک خرم‌آباد را هم از دیگر مشکلات وادهای تولیدی مستقر در این شهرک عنوان می‌کند.

 

تاکید بر تنوع طرح‌های بهبود و پروژه‌ها

مدیرکنترل کیفی شرکت در ادامه با بیان اینکه گستره وسیعی از محصولات تخصصی در شاخه‌های جراحی عمومی، اورولوژی، آنکولوژی و کاردیولوژی در این شرکت تولید می‌شود، می‌افزاید: شرکت تخصص و قابلیت تبدیل ایده‌های نو به تجهیزات پزشکی را داشته و با استفاده از تیم متخصص همچنین  ترکیب طیف وسیعی از  اطلاعات فنی و نوآوری و کیفیت و به نتایج مطلوبی در توسعه محصولات پیدا کرده و همواره در حال گسترش و به روزآوری  و تنوع طرح‌های بهبود و پروژه‌ها در کارخانه هستیم.

بهاروند تاکید می‌کند: این شرکت با  تمرکز بر کیفیت توانسته محصولاتی را تولید کند که قابلیت رقابت با محصولات بزرگترین شرکت های صنایع پزشکی در جهان باشد و این خود موفقیت قابل توجهی است.

وی خاطر نشان می‌کند: هدف ما حصول  از ایمنی و سلامت بیماران و کاربری راحت و قابلیت اطمینان در عملکرد برای پزشکان است و در این راستا از همه توان و ظرفیت خود استفاده کرده‌ایم.

مدیرکنترل کیفیت گوهر شفا در پایان صحبت‌های خود می‌گوید: علاوه بر تولید تجهیزات پزشکی که مطرح شد به دلیل شیوع کرونا تولید محلول ضدعفونی کننده غیرالکلی که هم کاربرد ضدعفونی و  دارویی دارد، این محلول جهت شستشو و ترمیم زخم‌ها از جمله زخم دیابتی، درمان سوختگی و زخم بستر کاربرد دارد، در حال گرفتن مجوزهای لازم برای تولید و ورود آن به بازار هستیم، این کار یک انقلاب بزرگ خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/خ


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر