گروه رسانه‌ای «لرستان»

زخم گردشگران بر پیکره طبیعت لرستان

خبرگزاری فارس لرستان، محمد عبدالله زاده: طی روزهای گذشته در فضای مجازی کلیپ‌هایی از حضور تعداد زیادی وسیله نقلیه در برخی از تفرجگاه‌های شهر خرم‌آباد و دیگر مناطق استان منتشر شد که مهمترین آنها مربوط به منطقه‌ای به نام پشت «تنگ پیرجد» در حوالی خرم‌آباد بوده است.

پس از نشر این کلیپ دوست‌داران طبیعت‌ و برخی از مردم استان از حضور تعدادی زیادی گردشگر در بخش کوچکی از طبیعت استان انتقاد کردند و معتقد بودند حضور این تعداد مسافر در یک منطقه کوچک تنها باعث تخریب گسترده محیط زیست استان می‌شود.

 

 

همچنین با توجه به اینکه این گردشگران از اقصی نقاط مختلف کشور به این نواحی گردشگری می‌آیند سبب شیوع ویروس کرونا در مردم محلی منطقه نیز می‌شوند.

پس از مطرح شدن موضوعات فوق خبرنگار فارس به سراغ یکی از مردم محلی این منطقه رفت که خود یکی از فعالان حوزه طبیعت و گردشگری استان است.

حضور تورهای گردشگری با جمعیت بیش از 500 نفر در یک منطقه کوچک

احمد حسنوندی با اشاره به اینکه کلیپ منتشر شده در فضای مجازی متعلق به تاریخ 17 بهمن ماه سال جاری است، افزود: با توجه به طبیعت بکر این منطقه متاسفانه شاهد هستیم در اواخر هفته تورهای گردشگری با جمعیت بیش از 500 نفر در این منطقه حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه این تورهای گردشگری از اقصی نقاط کشور به این منطقه می‌آیند، افزود: بیشتر تورهایی که در منطقه حضور دارند دارای مجوز رسمی از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هستند.

 

90 درصد لیدر تورهای گردشگری غیر بومی هستند

این فعال محیط زیست بیان کرد: متاسفانه 90 درصد لیدر تورهای گردشگری که در این ناحیه حضور پیدا می‌کنند غیر بومی هستند و همین موضوع باعث می‌شود که آن ها نسبت به حفاظت از طبیعت این منطقه کم توجه باشند و پس از حضور هر کدام از این تورها بخش زیادی از طبیعت منطقه از بین می‌رود.

حسنوندی با اشاره به اینکه حضور گردشگران در این منطقه فایده مالی برای مردم منطقه ندارد، تصریح کرد: متاسفانه میراث فرهنگی استان در این نقطه هیچ گونه زیرساختی مانند یک عدد دست شویی ایجاد نکرده است و این افراد بدون پرداخت هزینه‌ای آسیب جدی به طبیعت پشت تنگ پیرجد می زنند این در حالی است که در استان‌های همجوار وزارت میراث فرهنگی با ایجاد زیرساخت در مناطق گردشگری علاوه بر درآمدزایی برای دولت باعث ایجاد اشتغال برای مردم محلی شده است.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: مجموعه میراث فرهنگی استان در صورتی‌که در مناطق گردشگری استان زیر ساخت ایجاد نکند باعث می شود که این مناطق با توجه به حضور گسترده گردشگرانی که درآمد زایی برای این مناطق ندارند  ظرف چند سال آینده از بین بروند.

 

میراث فرهنگی نمی تواند میزان حضور گردشگران یک تور را تعیین کند

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به این موضوع اظهار داشت: معمولا علت حضور گسترده گردشگران در یک منطقه به علت حضور تورهای گدشگری سایر استان ها است همچنین سازمان میراث فرهنگی بر اساس قانون نمی تواند میزان حضور گردشگران یک تور را تایین کند.

سیدامین قاسمی با بیان اینکه این  سازمان تنها بر موضوعاتی مانند بحث بیمه افراد حاضر در تور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند نظارت کند، افزود: برای جلوگیری ازتخریب طبیعت یک منطقه به واسطه حضور تعداد زیاد گردشگر بایستی سازمان‌های منابع طبیعی و محیط زیست حضور پیدا کنند.

برخورد با 25 متولی تورهای غیر مجاز گردشگری در لرستان

وی افزود: در سال‌های اخیر در راستای برخورد با افرادی که بدون مجوز در فضای مجازی در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند برای 25 نفر تشکیل پرونده داده ایم و پرونده آنان را به مراجع قضایی ارسال شده و برخوردهای لازم با آنان صورت گرفته است.

در هر حال آنچه نمایان است این بنده که به واسطه عدم نظارت کافی بر تورهای گردشگری غیر بومی و همچنین نداشتن زیرساخت‌های مناسب در مناطق گردشگری پذیر استان شاهد آسیب دیدن طبیعت بکر لرستان هستیم.موضوعی که حتما باید راهکاری ویژه برای آن در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/85020/ر


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر