گروه رسانه‌ای «لرستان»

کنترل 205 میلیون مترمکعب سیلاب با اجرای طرح‌های آبخیزداری لرستان

مجید سپهوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد، اظهار داشت: ۵۹ پروژه در حوزه آبخیزداری لرستان طی سال جاری آغاز شده است که ۵۲ مورد از آنان تکمیل‌شده است.

وی بابیان اینکه میزان اعتبار این پروژه‌ها ۸۴ میلیارد تومان بوده است، افزود: این میزان اعتبار از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این پروژه‌ها قرارگرفته است همچنین با توجه به اینکه لرستان در حوضه آبریز رودخانه‌های دز و کرخه قرار دارد این اعتبارات در تمام مناطق استان توزیع شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی لرستان بیان کرد: از دو میلیون ۸۳۰ هزار هکتار از زمین‌های لرستان یک‌میلیون ۵۳۷ هزار و ۴۸ هکتار از این اراضی یعنی چیزی حدود ۷۲ درصد اراضی استان تحت مدیریت این اداره کل هستند که اکثر آنان نیازمند انجام طرح‌های آبخیزداری است.

سپهوند با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۴۷ هزار هکتار، ۱۵۳ هزار هکتار و ۹۳ هزار هکتار پروژه‌های آبخیزداری در استان انجام‌شده است، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در مجموع در ۳۸۴ هزار هکتار از اراضی لرستان طرح آبخیزداری انجام‌شده است که این پروژه‌ها باعث کنترل ۲۰۵میلیون مترمکعب سیلاب و اضافه شدن ۲۰ میلیون مترمکعب آب به حجم آب‌های زیرزمینی لرستان شده است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین فرسایش خاک در حوزه رودخانه کارون ۱۹ تن بر هکتار و در حوزه رودخانه کرخه ۲۳ تن بر هکتار است اما در بعضی از مناطق لرستان میزان فرسایش خاک به ۳۵ تن بر هکتار می‌رسد.

انتهای پیام/۸۵۰۲۰


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر