گروه رسانه‌ای «لرستان»

ورود دستگاه های نظارتی بر بحث تقسیم عادلانه آگهی های دولتی

کاظمی خبر داد ؛ 🔴آغازی بر پایان بی عدالتی 🔴ورود دستگاه های نظارتی کاظمی، مسئول امور مطبوعات و خبرگزاری های استان لرستان در جمع خبرنگاران بیان داشت: از زمان شروع فعالیت خود در مجموعه امور مطبوعات، اقدامات و پیگیری‌هایی در بحث دفاع از حقوق رسانه ، حفظ عزت و منزلت روزنامه‌نگاران انجام داده‌ایم که به […]

کاظمی خبر داد ؛

🔴آغازی بر پایان بی عدالتی

🔴ورود دستگاه های نظارتی

کاظمی، مسئول امور مطبوعات و خبرگزاری های استان لرستان در جمع خبرنگاران بیان داشت: از زمان شروع فعالیت خود در مجموعه امور مطبوعات، اقدامات و پیگیری‌هایی در بحث دفاع از حقوق رسانه ، حفظ عزت و منزلت روزنامه‌نگاران انجام داده‌ایم که به تشریح مهمترین موارد آن خواهیم پرداخت.

🔹وی افزود: براساس قانون، باید ۵۰ درصد آگهی‌های ثبتی در نشریات محلی چاپ شود اما در لرستان بیش از ۷۰ درصد آگهی‌ها در روزنامه‌های سراسری و آن هم در چند روزنامه خاص چاپ شده‌ است.

🔹مسئول امور مطبوعات لرستان عنوان کرد: با همکاری خوب مدیر کل اداره ثبت اسناد استان و طبق آخرین جلسه‌ای که داشتیم قرار شد این آگهی‌ها از طریق اداره پست، به صورت مساوی و به نوبت بین نشریات تقسیم شود.

🔻وی خاطرنشان کرد: گاها دیده شده که یک نشریه پنج آگهی به قیمت ۵۰۰ هزار تومان چاپ کرده و در مقابل نشریه‌ای دیگر ۵۰۰ آگهی به قیمت ۱۰۰ میلیون دریافت کرده است ، این مصداق تخلف و بی عدالتی است و باید این رویه اصلاح شود.

🔹کاظمی تصریح کرد: با همکاری اداره کل اقتصاد و دارایی هم بناست که از این پس، هیچ یک از ذیحسابان محترم ادارات و دستگاه‌های دولتی بدون فاکتور ارشاد، هزینه آگهی دولتی پرداخت نکنند.

🔻وی گفت: سازمانهایی که به صورت شرکتی اداره می‌شوند و سایر ادارات دولتی که آگهی‌های خود را از طریق ارشاد توزیع نمی‌کنند، سبب تضیع حقوق خبرنگاران و اعتراض آنها می‌شوند لذا
🔻برای جلوگیری از موارد غیرقانونی و زد و بند، قانونگذار به این نتیجه رسیده که توزیع آگهی باید از طریق ارشاد اتفاق بیفتد در غیر اینصورت این کار چه نفعی برای ادارات دارد که این قانون را نقض می‌کنند.

🔹مسئول امور مطبوعات لرستان عنوان کرد: ما از بازرسی درخواست کردیم به این موضوع ورود کند تا مشخص شود چرا ادارات از این قانون تمکین نمی‌کنند .
وی خاطرنشان کرد: مدیر کل بازرسی استان جناب رازانی با استقبال پای کار آمدند و پیگیر موضوع هستند.
هم چنین برابر بند (۵) ماده (۲)قانون شرح و اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی توزیع آگهی های دولتی صرفا با مجوز(م الف) اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان پذیر است که این موضوع شامل تمام دستگاه های اداری ،نهادهای انقلابی،نهاد های عمومی و غیر دولتی، شهرداری ها ،دستگاه های قضایی نظامی و انتظامی نیز میشود.
و براساس رأی دیوان عدالت اداری وزارتخانه ها و سازمان برنامه و شهرداری ها و سایر بنگاه های دولتی و موسسات و شرکت هایی که با سرمایه دولت اداره میشوند ( شامل نهادها و موسسات غیردولتی مثل شهرداری‌ها، شرکت توزیع برق، شرکت گاز و شرکت آبفا و شرکت پخش فرآورده های نفتی) کلیه آگهی های دولتی را جهت درج در جراید مستقیما به اداره کل ارشاد ارسال کنند.و کلمه دولت به معنای اعم به کار رفته و شامل نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی نیز میگردد.

🔻کاظمی تصریح کرد: واقعیت امر اگر بناست رسانه‌های تاثیر گذار با رعایت عدالت به حق خود برسند ؛ باید برای دفاع از حقوق آنها تلاش کنیم؛ رسانه‌ها ابزار قدرت جامعه هستند و می‌توانند باعث رشد وتوسعه جامعه شوند.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است کیفیت و محتوای نشریات هم بالاتر برود، افزود: ما می‌خواهیم به سمتی برویم که رسانه‌های ما وامدار ادارات نباشند.

 

  • نویسنده : محمدمهدی تقی زاده
  • منبع خبر : پایگاه خبری اندیشه زاگرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر