گروه رسانه‌ای «لرستان»

مدیرکل امور عشایری لرستان: زندگی عشایری مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است

ایسنا/لرستان مدیرکل امور عشایری لرستان گفت: زندگی عشایری مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است.

سید ضیاء موسوی نیا در جشن ایلات و عشایر در منطقه پل زال که امروز ۲۱ بهمن‌ماه برگزار شد، اظهار کرد: در استان لرستان ۱۴ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایری سکونت دارند که ١١ هزار و ٢٠٠ خانواده آن در فصل‌های سال کوچ رو هستند و جمعیت عشایری استان ۸۴ هزار نفر است و ۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به ویژگی تاریخی و هویتی جامعه عشایری استان، تصریح کرد: عشایر لرستان بخشی از تاریخ زنده این استان و حافظ تمدن و فرهنگ این دیار هستند.

مدیرکل امور عشایری لرستان خاطرنشان کرد: هر چادر عشایری در این استان نماد یک پاسگاه برای پاسداری از این استان است.

موسوی نیا با اشاره به سبک زندگی و اقتصادی عشایر استان، اضافه کرد: زندگی عشایری مصداق اقتصاد مقاومتی است و این جمعیت کمترین بهره را از امکانات دولتی دارد اما بیشترین تولید را در استان دارد.

وی بیان کرد: جامعه عشایری ۲۵ درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند، تولیدات جامعه عشایری استان لرستان حدود ۱۳۰ هزار تن است و ارزش ناخالص آن بیش ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل امور عشایری لرستان ادامه داد: ارزش دام زنده در جامعه عشایری لرستان بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان است بر همین اساس دولت دستگاه‌های ملی و استانی را بسیج کنند تا بتوانند خدمتی در شأن و منزلت این مردم داشته باشند تا در راستای شاخصه‌های توسعه جامعه عشایری گام بردارند.

موسوی نیا به اقدامات و برنامه‌های اداره امور عشایری استان اشاره کرد و افزود: تاکنون اقداماتی که در راستایی خدمات‌رسانی مردم عشایری استان داشته‌ایم برنامه‌ریزی برای استفاده از انرژی‌های نور بوده به‌خصوص در پنل‌های خورشیدی که حدود ۱۰۰۰ نفر به اداره برق معرفی کردیم که برای قبل از سال جدید این مجوزها صادر خواهد شد تا خانواده‌ها بتوانند از ظرفیت‌ پنل‌های برای وسایل برقی استفاده کنند و فارغ از این خدمات سیاست‌گذاری‌های اساسی ایجاد اشتغال پایدار است که به عبارتی نباید جامعه عشایری صرفاً متکی به دامپروری باشد چون در بلندمدت ممکن است با آسیب‌ها و چالش‌های اقتصادی مواجه شوند و برای جلوگیری از این آسیب باید راهکارهای عملی برای ایجاد اشتغال در کنار دامپروری داشته باشیم.

وی اظهار کرد: اداره‌کل امور عشایری استان امسال حدود ۶۶ پروژه را در دست اجرا دارد و با رقمی معادل ۱۵ میلیارد تومان که حدود ۷ هزار خانوار عشایری از این پروژه بهره‌مند ‌می‌شوند

مدیرکل امور عشایری لرستان تصریح کرد: در ارتباط با اشتغال پایدار نیز ۱۷.۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی بین جامعه عشایری و تشکلات توزیع کرده‌ایم.

موسوی نیا خاطرنشان کرد: در این ایام مبارک ۷ پروژه با اعتباری حدود سه میلیارد تومان و بهره‌مندی ۳۲۱ خانوار افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر