گروه رسانه‌ای «لرستان»

بلاتکلیفی اهالی محله باباطاهر خرم‌آباد/ راهکار مسئولان چیست؟

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، طی روزهای گذشته تعدادی از اهالی محله باباطاهر خرم‌آباد مطالبی را در راستای احیای حقوق خود در سامانه فارس من ثبت کردند.

موضوع مطرح‌شده به شرح ذیل است:

 اهالی محله باباطاهر پشت بازار متأسفانه سال‌های زیادی است که با مشکلات متعددی روبرو هستیم.
مهم‌ترین مشکل ما این است که میراث فرهنگی طی سال‌های گذشته روی این محله دست گذاشته و به مشکلات مردم نیز رسیدگی نمی‌کند.
خیلی از خانه‌های این محله مخروبه و کلنگی شده‌اند  اما اجازه خریدوفروش هم ندارند و به محلی برای معتادان تبدیل‌شده‌اند.

درخواست ما از استاندار لرستان و مسئولان میراث فرهنگی این است که اگر این محل ارزش دارد بیایند و آن را سروسامان دهد ولی اگر برای آن‌ها ارزشی ندارد کنار بکشند تا ما بتوانیم تکلیف زندگی‌مان را مشخص کنیم زیرا بارها این مشکلاتمان را با مسئولان مختلف در میان گذاشته‌ایم ولی گویا گوش شنوایی نیست.

پیگیری فارس از مشکل مطرح‌شده

موضوع مطرح‌شده توسط این افراد را با مسئولان میراث فرهنگی استان مطرح کردیم. در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی استان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بافت تاریخی خرم‌آباد یک  مجموعه‌ای است که  محدوده آن سال ۸۷ به استان ابلاغ‌شده و تقریباً ۷۲ هکتار است.

امین قاسمی با اشاره به اینکه محله باباطاهر نیز یکی از این محلات است، افزود: بافت‌های تاریخی شامل یکسری ضوابط مشترک هستند که همگی ارگان‌ها از جمله شهرداری‌ها نیز موظف به رعایت آن ضوابط هستند.

وی بیان کرد: در ارتباط با ساخت‌وساز در بافت‌ها یکسری بناهای باارزش تاریخی هستند که ارزش‌های معماری و فرهنگی دارند همچون آخوند ابو، خانه کشفی، خانه بهرامی و…که این املاک باید حفظ و مرمت شوند و موضوع ساخت‌وساز جدید آن‌ها منتفی است، اما با توجه به اینکه ساختمان‌های فاقد ارزش تاریخی نیز در بافت وجود دارد و افراد ساکن نیازمند بازسازی و سکونت در آن‌ها هستند در استعلامی که از میراث مبنی بر ساخت‌وساز گرفته می‌شود توسط شهرداری ممانعتی صورت نمی‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بابیان اینکه با توجه به اینکه تعریف بافت تاریخی شامل بناها ،جداره‌ها، کوچه‌ها، معابر با همدیگر می‌شود لذا باید در ساخت‌وسازها این موارد مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: با رعایت ارتفاع مجاز که دو طبقه است و عدم عقب‌نشینی و نمای پایانی متناسب با المان‌های بافت تاریخی ساخت‌وساز ممانعتی ندارد از نظر میراث فرهنگی و با دانستن همین ضوابط خریدوفروش و ساخت‌وساز نیز بلامانع است.

قاسمی با عنوان کردن  این موضوع که با توجه به اینکه بافت تاریخی شهر هسته اولیه شهر بوده و هویت مردم سرزمینمان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد:  لزوم همکاری همه اقشار و ارگان‌ها در کنار میراث فرهنگی برای حفظ آن ضروری است و شهرداری و‌ اهالی محله باباطاهر خرم‌آباد نیز باید قبل از هرگونه مجوز ساخت‌وساز استعلامات لازم رو از اداره میراث فرهنگی اخذ کنند و در ساماندهی بافت تاریخی با رعایت ضوابط میراثی گام‌های مؤثری را بردارند .

انتهای پیام/۸۵۰۲۰


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر