گروه رسانه‌ای «لرستان»

موانع تبدیل لرستان به قطب تولید و صادرات «نخود»

خبرگزاری فارس لرستان، محمد عبدالله زاده: استان لرستان به لحاظ دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب، خاک حاصلخیز و بهره‌مندی از نیروی انسانی متخصص و متبحر یکی از مستعدترین مناطق کشور درکشت حبوبات است.

 

کشت سالانه 120 هزار هکتار حبوبات در لرستان

 بر اساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی لرستان میزان کشت حبوبات در استان سالانه حدود ۱۲۰ هزار هکتار است که محصول نخود با کشت ۸۶ هزار هکتاری بیشترین سهم را در این حوزه دارد.

برداشت سالانه 60 هزار تن نخود در لرستان

 در استان لرستان معمولاً سالانه بیش از ۶۰ هزار تن نخود برداشت می‌شود که شهرستان سلسله با کشت ۴۴ هزار هکتاری و برداشت حدوداً ۴۰ هزار تن نه‌تنها رتبه اول را در استان به خود اختصاص داده بلکه ازنظر میزان کشت متمرکز این محصول در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

برای اینکه کشاورزان لرستانی بتوانند از ظرفیت بالای استان در حوزه حبوبات بهره ببرند مسئولان جهاد کشاورزی و سازمان صمت بایستی اقداماتی مانند افزایش کشت بذرهای اصلاح‌شده، تغیر شیوه کشت، مکانیزه کردن کاشت و برداشت حبوبات به‌خصوص نخود و از همه مهم‌تر زیرساخت‌های لازم برای فرآوری این محصولات را در استان انجام دهند.

 

افزایش تولید سه برابری نخود در صورت استفاده از کشت انتظاری و بذرهای اصلاح‌شده

 به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان یکی از راه‌هایی که باعث افزایش میزان تولید نخود در استان می‌شود ترویج استفاده از بذرهای اصلاح‌شده و تبدیل کشت بهاره به کشت انتظاری  است زیرا در این نوع کشت به علت اینکه نخود در ایام آذرماه تا اسفندماه کاشته می‌شود دوره رشد آن طولانی شده و همین موضوع میزان تولید را افزایش می‌دهد.

صالحیان با اشاره به اینکه بذرهای سنتی به ازای هر هکتار ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم محصول می‌دهند اما درصورتی‌که کشاورزان از اقلام اصلاح‌شده و نوع کشت انتظاری استفاده کنند میزان تولید نخود به بیش از دو تن در هر هکتار می‌رسد، افزود: در حال حاضر به دنبال این هستیم که میزان استفاده از کشت انتظاری و بذرهای اصلاح‌شده در استان را به بیش از 12 هزار هکتار در سال برسانیم.

کمتر ۲۰ درصد مزارع نخود استان از بذرهای اصلاح‌شده و کشت انتظاری استفاده می‌کنند

وی بین کرد: علت اصلی که باعث شده میزان استفاده نخود کاران لرستانی از بذرهای اصلاح‌شده و کشت انتظاری کمتر 20 درصد مزارع نخود استان باشد قیمت بالای بذرها اصلاح‌شده است که در همین راستا به دنبال فراهم کردن شرایطی برای استفاده آن‌ها از تسهیلات بانکی هستیم.

 برای افزایش مزایای اقتصادی کشت نخود و حبوبات در لرستان بایستی علاوه بر مطالبی که مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان مطرح کرد بایستی نسبت به ایجاد زنجیره فرآوری نخود در لرستان و تبدیل آن به یک برند کشوری و جهانی اقداماتی زیادی انجام شود.

 

بروکراسی اداری مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان حوزه کشاورزی ایجاد کرده است

 در ادامه برای آگاهی از وضعیت زنجیره فرآوری نخود و حبوبات در استان با  رضا خسروی یکی از جوانان فعال در این حوزه گفت‌وگو کردیم.

این کارآفرین بابیان اینکه با توجه به ظرفیت بالای شهرستان دلفان در حوزه کشت محصول نخود از سال 96 به‌صورت خصوصی به دنبال اختراع محصول فرآوری شده‌ای از نخود می‌رود که سرانجام موفق می‌شود که برای اولین بار تولید آرد فلافل در کشور به نام خود ثبت کند.

خسروی با انتقاد از قوانینی که مانع تولیدکنندگان حوزه کشاورزی است، تصریح کرد: بروکراسی اداری باعث ایجاد مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان این بخش شده برای نمونه هنگامی‌که خواهان دریافت پروانه بهره‌برداری بودم سازمان جهاد خواستار نمونه محصول تولیدشده بود که برای تولید این میزان محصول نیازمند گاز صنعتی بودیم و هنگامی‌که برای دریافت مجوز استفاده از گاز رفتیم آن‌ها از ما پروانه بهره‌برداری می‌خواستند و همین پروسه مدت زیادی تکرار شد.

شهرک صنعتی دلفان از امکانات زیرساختی محروم است

او با اشاره به اینکه متأسفانه شهرک‌ صنعتی دلفان از امکانات زیرساختی برخوردار نیست، اظهار داشت: این مجموعه فاقد آب‌لوله‌کشی، تلفن، اینترنت و گاز بوده که برای ایجاد این زیرساخت‌ها دوندگی‌ها و هزینه‌های بسیاری انجام داده‌ایم این در حالی است که دولت خود وظیفه ایجاد این زیرساخت‌ها را دارد.

خسروی ادامه داد: برای اینکه شاهد رشد و گسترش واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی در لرستان باشیم بایستی در شهرستان‌های استان محیطی در اختیار افراد علاقه‌مند به این حوزه در راستای انجام آزمایش‌ها علمی باشد اما متأسفانه بسیاری از شهرستان‌های لرستان از این امکانات محروم‌اند.

میزان هزینه‌های تولید پنج برابر تسهیلات بانکی است

وی با عنوان کردن این موضوع که میزان تسهیلات بانکی در شرایط فعلی اقتصادی جوابگوی نیاز تولیدکنندگان نیست، بیان کرد: میزان هزینه‌هایی که برای ایجاد یک کارگاه فرآوری محصولات کشاورزی می‌شود پنج برابر میزان تسهیلات دولتی است.

این کارآفرین لرستان در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: آن واحد تولیدی سالانه ۳۰۰ تن محصول نخود را به آرد فلافل تبدیل می‌کند همچنین در کنار این کار به بوجاری و بسته‌بندی نخودهای شهرستان دلفان نیز مشغول است و به‌طور مستقیم هشت نفر در این شرکت مشغول فعالیت هستند.

 

فعالیت 10 شرکت در حوزه فرآوری حبوبات در لرستان

در بخش پایانی گزارش مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ارتباط با وضعیت فرآوری حبوبات، در لرستان عنوان کرد: ده شرکت در لرستان در این حوزه فعالیت می‌کنند که تعداد زیادی از آنان طی چهار سال گذشته در استان ایجادشده است.

صید احمد مرادی افزود: این شرکت‌های فرآوری با توجه به ظرفیت مناطق مختلف لرستان در سراسر استان پراکنده‌اند و میزان ظرفیت فرآوری این واحدها در سال حدود ۲۰ هزار تن است که این میزان متناسب با تقاضای بازار است.

 وی با اشاره به اینکه همچنین با جواز تأسیس ۳۵ واحد فرآوری حبوبات در استان موافقت شده است، اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل فعلی این واحدها پرداخت نشدن تسهیلات برای سرمایه در گردش این آن‌ها است زیرا متأسفانه طی یک سال گذشته هزینه خرید مواد اولیه چند برابر شده است.

انتهای پیام/۸۵۰۲۰

 

 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر