گروه رسانه‌ای «لرستان»

رتبه نخست لرستان در پرورش ماهیان سردآبی/ مجتمع بزرگ سپیددشت آماده واگذاری به بخش خصوصی است

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، کیارش بیرانوند در نشست مجازی با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال فارس مبنی بر وضع مجتمع سپیددشت عنوان کرد: یکی از شاهکارهای آبزی پروری در ایران پروژه سپید دشت است که ظرفیت تولید بیش از ۶ هزار تن ماهیان سردآبی را دارد و می‌توان گفت یک انقلاب در آبزی پروری است.

وی افزود: این پروژه ظرفیت تولید برای ۳ استان همجوار را دارد و با بهره‌برداری از آن اشتغال‌زایی بیش از یک هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت این مجتمع هزینه شده است، عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی مجتمع سپیددشت بالای ۹۰ درصد است و آمادگی داریم از طریق ماده ۲۷ این مجموعه را به بخش خصوصی واگذار کنیم، البته به دنبال راه‌اندازی کل چرخه این مجتمع اعم از کارخانه خوراک و عمل‌آوری هستیم.

بیرانوند خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از مجتمع سپییددشت اشتغال و سرمایه خوبی را برای مردم منطقه ایجاد می‌کند و یک تحول را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های شیلات ایران آبزی مصرفی و ایجاد بازارچه‌های ثابت است، عنوان کرد: در راستای افزایش سرانه مصرف ماهی ایجاد بازارچه‌های ثابت عرضه ماهی ضروری است، اما ایجاد بازارچه‌ها مستلزم همکاری و همراهی مسوولان است.

مدیرکل شیلات لرستان افزود: اکنون آماده پذیرش وا گذاری بازارچه از طریق ماده ۲۷ هستیم و درصورت ورود سرمایه‌گذار برنامه یکساله برای راه‌اندازی داریم، اگر این بازارچه در مجموعه شیلات احداث شود بازارچه‌های دیگر را در سطح استان راه‌اندازی می‌کنیم.

مدیرکل شیلات لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تولید ماهیان سردابی و گرمابی استان عنوان کرد: میزان تولید ماهیان گرمابی استان سالانه دو هزار تن و ماهیان سردابی بیش از ۲۳ هزار تن است، در بین استان‌های غیر ساحلی رتبه اول تولید ماهیان سردابی را داریم، همچنین سالانه ۲۰۰ میلیون بچه ماهی در استان تولید می‌شود.

بیرانوند افزود: برای تولید تخم چشم زده در استان نیز تفاهم نامه‌ی با کشور فرانسه منعقد کرده‌ایم و در همین زمینه سال گذشته ۳۰ میلیون و امسال ۶۰ میلیون تخم چشم زده تولید شده است، پیش بینی ما برای سال آینده ۱۰۰ میلیون است.

وی در خصوص خسارت ناشی از سیل به آبزی‌پروران استان افزود: یکصد میلیارد تومان  به مزارع  پرورش ماهی استان خسارت وارد شد و تاکنون ۶۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض و تسهیلات به آبزی پروران لرستان پرداخت شد.

انتهای پیام/


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر