گروه رسانه‌ای «لرستان»

یک روانشناس مطرح کرد: رقابت سالم؛ از قاعده‌های دموکراسی در جامعه

ایسنا/لرستان یک روانشناس رقابت سالم را از قاعده‌های دموکراسی در جامعه دانست و گفت: باید چارچوب‌های رقابت سالم را یاد گرفت و بر مبنای آن فعالیت کرد.

عباس دارایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: خشونت چالش بزرگ دنیای معاصر و محبت، همدلی و پرهیز از خشونت رمز ماندگاری و تأثیرگذاری تعلیم و تربیت است.

وی افزود: روحیه پرسش‌گری و فرهنگ پاسخگویی تلفیق خوبی است که به توسعه و پیشرفت فرهنگی جامعه کمک می‌کند.

دارایی با تأکید بر این‌که معلم باید در ذهن دانش‌آموزان ایجاد سؤال کند و آنان را به پژوهش، مطالعه و تحقیق وادار کند تا به دانش و دانایی منجر شود، اضافه کرد: شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی به‌عنوان معلمان بزرگ انقلاب شک را مقدمه یقین عنوان کرده و اعتقاد دارند شکی که انسان را به تحقیق، جست‌وجو و یافتن حقیقت وادار کند شکی مقدس است و باید به آن ارج گذاشت.

این روانشناس خشونت را چالش دنیای معاصر دانست و گفت: هیچ‌کس نباید خود را بالاتر از قانون دانسته و تلاش کند تا دیگران را به زور وادار به پذیرش عقیده و فکر خود کند.

وی با اشاره به این‌که بی‌اعتمادی اجتماعی ثمره خشونت است، افزود: خشونت بی‌اعتمادی را در جامعه گسترش می‌دهد و به تفرقه و دودستگی منجر می‌شود.

دارایی تصریح کرد: اگر افراد تحت‌تأثیر محیط خود خشونت را بیاموزند باید گفت که زندگی کردن در آن محیط خطرناک می‌شود و می‌تواند تبعات بسیار بدی برای دیگران به ارمغان بیاورد.

وی رقابت سالم را از قاعده‌های دموکراسی در جامعه دانست و تأکید کرد: باید چارچوب‌های رقابت سالم را یاد گرفت و بر مبنای آن فعالیت کرد،   در جامعه گروه‌ها و افراد زیادی هستند که باید در کنار یکدیگر برای رسیدن به اهداف مشترک تلاش و کوشش کنند.

دارایی شناخت ریشه خشونت و یادگرفتن راهکارهای کنترل خشونت را از جمله رسالت‌های آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی دانست و افزود: نهادینه کردن فرهنگ مقابله با خشونت بستگی به برنامه‌ریزی و حرکت دستگاه تعلیم و تربیت دارد و باید رسانه‌ها و سایر نهادهای فرهنگی در این مسیر، آموزش و پرورش را یاری کنند.  

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر