گروه رسانه‌ای «لرستان»

جریان پاسخگویی دینی را به سمت الگوهای پاک هدایت کنیم

ایسنا/لرستان عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در ترسیم الگوهای اجتماعی، نگاه‌های سخت، خسته‌کننده و از بین برنده نشاط را مبنا قرار ندهیم.

آیت‌الله مبلغی امروز ۲۶ شهریورماه، اظهار کرد: زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده و در دسترس سوق بدهیم به‌گونه‌ای که با واقعیت‌های جهان امروز و نوع زندگی در این جهان سازگار باشد و بتوان آن‌ها را در فضاهای کنونی به‌صورت فراگیر پیاده کرد تا در اثر این فراگیری ماهیت و طبیعت الگویی از نظر اجتماعی به خود بگیرند.

وی با اشاره به اینکه شبهات و سؤالات در جامعه به دو دسته تقسیم می‌شوند، تصریح کرد: دسته اول سؤالات و شبهاتی بوده که به زیرساخت‌های فکری، عقیدتی و ایمانی جامعه و مردم معطوف است و دسته دوم سؤالات و شبهاتی است که به وضعیت‌ها و پدیده‌های روبنایی مرتبط است؛ همچون ناهنجاری‌هایی که در مناسبات و در روابط اجتماعی پدید می‌آید.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با تأکید بر اینکه هر دو سنخ از سؤالات، نقش و جایگاه اساسی در جامعه دارند، خاطرنشان کرد: میان این دو سنخ رابطه متقابل از حیث تأثیر و تأثر وجود دارد، به‌گونه‌ای که عدم پاسخگویی به یکی از این دو سنخ، موجب تقویت سنخ دیگری یا تقویت بازتاب‌های آن در جامعه می‌شود.

آیت‌الله مبلغی اضافه کرد: سؤالات متوجه به وضعیت‌های روبنایی مثل ناهنجاری‌های رفتاری در خانواده‌ها و در جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه لازم است با بهره‌گیری از دو رویکرد تبیینی و رفتاری به حل و پاسخگویی از دو سنخ اشکالات و سؤالات یاد شده بپردازیم، بیان کرد: معنای این سخن آن است که نباید حل سؤالات و مسئله‌ها را صرفاً از طریق تبیین و تعریف و پاسخگویی علمی دنبال کنیم، بلکه افزون بر آن، ضروری است به تعریف، تنظیم و تقویت شایسته رفتاری در جامعه روی بیاوریم و با تمرکز بر آن، فضای اجتماعی را قدرتمندانه به سمت پاسخگویی به سؤالات و شبهات دینی سوق دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: حوزه باید در پاسخگویی به سؤالات، جریان عظیمی از پاسخگویی را به سامان آورد که همزمان و به‌صورت متوازن و متعادل، هر دو نوع از سؤالات (که یکی به زیرساخت‌های فکری و دیگری به مناسبات رفتاری متوجه است) را پاسخ بگوید.

آیت‌الله مبلغی اظهار کرد: در پاسخگویی، شبهات مربوط به دو حوزه تقنینی و تقریبی را نیز منظور کنیم و پس از تعریف جایگاه این نوع سؤالات و شبهات، پاسخگویی به آن‌ها را فعال کنیم.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه نباید موضوع الگوهای رفتاری را کم اهمیت تلقی کند، بلکه باید در جریان پاسخگویی، نیازهای الگویی را مدنظر قرار دهد و به‌صورت اشباع شده، اقناع‌کننده و تأثیرگذار به آن‌ها بپردازد.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم یادآور شد: حضرت علی(ع) واژه حلال را در کنار واژه جمال برای زندگی به کار برده است (یحل ویجمل)، بنابراین، اگر بر حلال بدون زیبایی و جمال تأکید کنیم، در الگوسازی و الگودهی به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن هاشمی، رئیس گروه پشتیبانی مرکز ملی پاسخگویی به شبهات نیز با ارائه گزارشی، گفت: در این مرکز ۴۰۰ کارشناس با ابزارهای تلفن، ایمیل و مکتوب به‌صورت روزانه به بیش از ۱۰ هزار شبهه پاسخ می‌دهند.

 وی ادامه داد: کارشناسان مرکز در شش گروه قرآنی، حدیثی، کلامی، اخلاقی، تاریخی و مشاوره‌ای به‌صورت روزانه به شبهات و سؤالات مختلف پاسخ می‌دهند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر