گروه رسانه‌ای «لرستان»

بازبودن پرونده مسکن مهر لرستان پس از یک دهه/ مشکلاتی که همچنان پابرجا هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مسکن مهر یکی از طرح‌هایی بود که بارقه خانه‌دار شدن قشر ضعیف و متوسط جامعه را در دل‌ها روشن کرد، فارغ از چالش‌ها و معضلاتی که این طرح داشت اما مشکل خانه به دوشان را درصورت برنامه‌ریزی و اهتمام دولت حل می‌کرد.

با وجود اظهارنظرهای متعدد درخصوص طرح مسکن مهر اما به هر حال این طرح در دولت نهم اجرایی شد و دولت دهم و یازدهم نیز درگیر آن بود هر چند همواره از سوی مسوولان و کارشناسان این طرح مورد انتقاد قرار داشت.

با اجرایی شدن طرح مسکن مهر در لرستان نیز استانداران و مسوولان در مورد تکمیل واحدهای مسکن مهر وعده‌هایی را مطرح می‌کردند، یکی از این وعده‌ها بسته شدن پرونده مسکن مهر تا پایان سال 95 بود که محقق نشد.

«هوشنگ بازوند» استاندار وقت در چهارم اردیبهشت 95 در جلسه شورای مسکن گفته بود: پرونده مسکن مهر تا پایان سال 95 بسته می‌شود، البته وعده‌های این چنینی توسط مسوولان استانی و کشوری در جلسات مختلف مطرح شده است.

فارغ از تکمیل و افتتاح واحدهای مسکن مهر اما ساکنان مسکن مهر همواره و با گذشت سال‌ها با مشکلات متعددی مواجه هستند، عدم دسترسی به خدمات روبنایی و رفاهی، مشکل ایاب و ذهاب نبود و عدم استاندارد آسانسورها در این واحدها از جمله مواردی است که ازسوی ساکنان و کارشناسان مطرح می‌شود.

 

نبود خدمات رفاهی و روبنایی

یکی از ساکنان سایت مسکن مهر خرم‌آباد از برخی کمبودها سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: با وجود اینکه چندین سال است که در سایت مسکن مهر کمالوند ساکن هستم اما بسیاری از خدمات رفاهی و روبنایی در این سایت وجود ندارد، با وجود جمعیت بالای سایت اما متاسفانه فضای سبز در آن تعبیه نشده است.

طاهره بیرانوند ادامه می‌دهد: نکته دیگر اینکه بسیاری از خیابان‌ها همچنان از نعمت آسفالت بهره‌مند نبوده و این مشکلاتی را برای ساکنان ایجاد می‌کند.

وی بیان می‌کند: در مجتمع 642 واحدی فرهنگیان پارکینگ اختصاصی وجود ندارد، دفع آب‌های سطحی به خوبی انجام نمی‌شود، این سایت همچنین فاقد مسجد است.

عدم کیفیت آسانسورها

بهروز کرمی یکی از ساکنان مسکن مهر نیز از عدم کیفیت آسانسورها انتقاد کرده و می‌گوید: با وجود جمعیت بالایی که در مسکن مهر دره گرم ساکن است اما کیفیت آسانسورها مطلوب نیست و این مشکلاتی را برای ساکنان ایجاد می‌کند.

وی می‌افزاید: از دیگر مشکلاتی است که می‌توان مطرح کرد موضوع ایاب و ذهاب ساکنان مسکن مهر است، این موضوع سبب شده بسیاری از ساکنان مسکن مهر به فکر فروش و جابجایی باشند.

 

غیر استاندارد بودن 80 درصد از آسانسورهای مسکن مهر

مدیرکل استاندارد لرستان در خصوص کیفیت آسانسورهای مسکن مهر استان می‌پوید: طبق بررسی‌هایی که چندماه پیش  توسیط بازرسان و کارشناسان ما صورت گرفت تنها 20 درصد از آسانسورها استاندارد بودند.

مرضیه قنبریان می‌افزاید: درواقع می‌توان گفت 80 درصد از آسانسورهای مسکن مهر لرستان غیر استاندارد هستند.

وی علت عدم استاندارد بودن آسانسورها را نصاب‌ها و ضعیف بودن نظارت‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید: برای پلمب آسانسورهای مسکن مهر در صورت نقص بالا نیاز به شکایت ساکنان و دستور دادستان داریم.

87 درصد مسکن مهر در دولت 11 و 12 تکمیل شده است

رییس اداره اقتصاد و مسکن راه و شهر سازی لرستان با بیان اینکه 42 هزار واحد مسکن مهر دولتی و خود مالک در استان وجود دارد، عنوان می‌کند: از این تعداد بالغ بر 40 هزار واحد تحویل و حدود 2 هزار و 200  واحد عارضه دار وجود دارد.

محمد علوی کیا با اشاره به اینکه در دولت نهم بیشتر مسکن مهرهای خود مالکی افتتاح شدند زیرا این واحدها بیشتر طبقه دوم خانه‌ها بودند که سرعت کار در آنها بالا بود، عنوان می‌کند: از کل ۴۳۳۰۰ واحد مسکن مهر استان تعداد ۱۹۴۳۰ واحد در دولت یازدهم و دوازدهم افتتاح شده که معادل ۴۵ درصد کل واحدها می باشد.

وی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است از تعداد افتتاحات دولت آقای روحانی ۱۶۳۰۹ واحد دولتی بوده که معادل ۸۷ درصد کل واحدهای دولتی می باشد که در این دولت افتتاح شده است.

علوی کیا ادامه می‌دهد: اگر سه هزار واحد مشکل دار را کنار بگذاریم تنها 234 واحد مسکن مهر که از پیشرفت فیزیکی 70 تا 75 درصدی برخوردارهستند باقیمانده که تا پایان سال تکمیل می‌شوند و به نوعی پرونده مسکن مهر دولتی  در استان بسته می‌شود.

رییس اداره اقتصاد و مسکن مهر بیان می‌کند: اما سه هزار واحد مسکن مهر در استان داریم که یا مشکل حقوقی دارند یا فاقد متقاضی هستند که واحدهای فاقد متقاضی در قالب طرح ملی مسکن آورده و از مسکن مهر خارج شده‌اند.

 

کمتر از یک درصد مسکن مهر باقیمانده
علوی کیا معتقد است؛ بدون احتساب سه هزار واحدهای مشکل دار کمتر از یک درصد از واحدهای مسکن مهر دولتی در دولت روحانی تکمیل نشده است که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌داری برسند.

این مقام مسوول با بیان اینکه یک سری از واحدها که فاقد متقاضی است قرار است در قالب طرح اقدام ملی تعیین تکلیف  و از مسکن مهر خارج شوند، اظهار می‌کند: اما تعدادی از واحدها نیز مربوط به خانواده کمیته امداد و بهزیستی است که به دلیل اینکه توان پرداخت سهم آورده را ندارند از پیشرفت کندی برخوردار هستند.

تورم بالا کار را مشکل کرد

رییس اقتصاد و مسکن راه و شهرسازی لرستان در مورد علت مختومه نشدن پرونده مسکن مهرتوضیح می‌دهد: تورم و ناتوانی متقاضیان درتامین آورده مورد نیاز، نوسانات قیمت، نبود زمین در استان هزینه‌های سرسام آوری را برای انجام خدمات زیر بنایی  در سایت‌های جانمایی شده حاشیه شهرها به متقاضیان تحمیل کرد و همین خود موجب شد که کار در مسکن مهر با چالش مواجه شود.

علوی کیا ادامه‌ می‌دهد: از طرفی قیمت ثابت تعیین شده برای ساخت مسکن مهر برای استان‌هایی مانند لرستان به دلیل وضع درآمدی مردم بالا بود، تورم حاکم در کشور نیز از دیگر مواردی بود که پیمانکاران را با چالش مواجه کرد

خدمات روبنایی ضعیف است

وی اما در مورد مشکلات ساکنان مسکن مهر توضیح می دهد: عملکرد شهرداری‌ها  در مواردی چون آسفالت، ایجاد فضای سبز و جمع‌آوری زباله‌ها خیلی مطلوب نبوده از طرفی دستگاه‌ها  مئلی در ارائه خدمات روبنایی مانند فضای فرهنگی و آموزشی در سایت‌های مسکن مهر خیلی خوب عمل نکرده‌اند.

این مقام مسوول مشکل ایاب و ذهاب در سایت های مسکن مهر را از دیگر مشکلات مطرح و می‌گوید: نبود آسانسور به خصوص در واحدهای تعاونی ساز از دیگر معضلات مسکن مهر استان است که علت آن هم افزایش چند برابری قیمت آسانسور بود.

گزارش از نسرین صفربیرانوند

انتهای پیام/ر


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر