گروه رسانه‌ای «لرستان»

سنجش سلامت بیش از ۱۹ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در لرستان

ایسنا/لرستان رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان گفت: سنجش سلامت و آمادگی جسمانی ۱۹ هزار و ۳۹۶ نوآموز بدو ورود به دبستان در استان انجام شد که از این تعداد ۲۵۲۰ نفر مشکوک به مشکل هوشی بودند.

امیر اسماعیلی امروز ۱۸ شهریورماه در جمع خبرنگاران در رابطه با سنجش سلامت و آمادگی جسمانی نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان، اظهار کرد: کار سنجش کودکان در ۲۶ پایگاه (۲۵ پایگاه شهری و روستایی و یک پایگاه تخصصی) انجام شده و سنجش تعدادی دیگر تا پایان شهریورماه انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه کار سنجش سلامت کودکان از ۲۵ تیرماه در استان آغاز شده است تصریح کرد: سنجش کودکان در پایگاه‌های مذکور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌درستی انجام گرفت و خوشبختانه تاکنون کوچک‌ترین مورد ابتلا به کرونا از طریق پایگاه‌های ما گزارش نشده است.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان عنوان کرد: در مدت مذکور ۲۲ هزار ۸۳۷ نفر نوبت‌گیری کردند که از این تعداد ۱۹ هزار و ۳۹۶ نفر مورد ارزیابی و غربالگری قرار گرفتند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: از این تعداد مورد ارزیابی قرار گرفته ۲۵۲۰ نوآموز مشکوک به مشکل هوشی بودند که به پایگاه‌های تخصصی ارجاع داده شدند، از این تعداد کار تخصصی برخی انجام و تعدادی نیز هنوز در نوبت هستند که کار آن‌ها نیز انجام می‌گیرد.

وی اضافه کرد: پس از بررسی‌های لازم هوشی توسط کارشناسان تخصصی جایگاه آموزشی دانش‌آموزان به لحاظ هوشی مشخص می‌شود تا معلوم شود که به مدارس استثنایی بروند یا عادی و یا اینکه به‌عنوان دانش‌آموز تربیت‌پذیر که شرایط آموزش ندارند به مراکز تحت پوشش بهزیستی معرفی شوند.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان با اشاره به اینکه از بین کودکان سنجش شده ۷۰۶ نفر برای مشکل بینایی ارجاع داده شدند بیان کرد: این افراد پس از ارجاع به متخصص و انجام ارزیابی ممکن است از عینک استفاده کنند و یا برخی که مشکل حادتری دارند از کتب درشت خط و یا حتی کتب بریل استفاده کنند، البته هنوز وضعیت نهایی این افراد مشخص نشده چون کار ارزیابی برخی انجام و برخی دیگر در حال انجام است.

اسماعیلی ادامه داد: در سنجش‌های انجام شده ۲۶۶ نفر مشکوک به مشکل شنوایی بودند که به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند تا به‌طور دقیق معاینه شوند همچنین ۲۰ نفر مشکل جسمی و حرکتی داشتند که در مراکز تخصصی وضعیت نهایی آن‌ها مشخص می‌شود که با توجه به شرایطی که دارند در مدارس عادی درس بخوانند یا اینکه در مدارس استثنایی تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه از بین کودکان سنجش شده سه نفر مشکوک به اوتیسم بودند افزود: فعالیت پایگاه‌های ما در مناطق سیلاخور، معمولان، کاکاوند، سپیددشت، بیران شهر، ویسیان، کوهنانی، طرهان و دوره چگنی پایان یافته است و در زاغه نیز کار سنجش امروز خاتمه می‌یابد فعالیت پایگاه‌ها در بقیه مناطق استان ادامه خواهد یافت تا همه نوبت‌گیری شده‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان با اشاره به تعیین شاخص پوشش ۹۹ درصدی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان ابتدای ورود به دبستان در سال تحصیلی پیش‌رو عنوان کرد: امیدواریم در استان با ادامه کار پایگاه‌ها تا پایان شهریورماه بتوانیم به این شاخص دسترسی پیدا کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: حداکثر زمان فعالیت پایگاه‌ها تا پایان شهریورماه و تا آخرین نفری است که برای مراجعه نوبت داده‌ایم و برای اینکه این امر مهم محقق شود در برخی از شهرستان‌ها از جمله خرم‌آباد و بروجرد پایگاه‌ها به صورت دو شیفت صبح و عصر فعالیت دارند و در هر شیفتی ۲۰ نفر را سنجش می‌کنند.

وی در رابطه با تعرفه سنجش کودکان نیز اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل اولیه پنج درصد تعرفه باید رایگان می‌شد، ۱۰ درصد نیم‌بها و ۸۵ درصد کامل پرداخت می‌شد اما به جهت تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد خانواده‌ها به خاطر شیوع کرونا با پیگیری‌های انجام شده و حمایت سید جواد حسینی و معاونت تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور پنج درصد رایگان به ۲۳ درصد ارتقا یافت و در مناطق عشایری تعرفه رایگان استفاده شده است.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان خاطرنشان کرد: از حمایت‌های مدیرکل آموزش‌وپرورش استان که از روز نخست این طرح را حمایت کرد قدردانی می‌کنم همچنین از همراهی معاونت‌های آموزش‌وپرورش استان و همکارانمان در پایگاه‌های سنجش که با وجود خطراتی که کرونا تهدید کرد، ایثارگرانه پای کار آمدند و خطرات را به جان خریدند نیز تشکر می‌کنم.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر