گروه رسانه‌ای «لرستان»

آغاز برداشت ذرت علوفه از سطح ۱۰۰۰ هکتار اراضی زیرکشت در خرم‌آباد

ایسنا/لرستان مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد از آغاز برداشت ذرت علوفه از سطح ۱۰۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت این محصول در این شهرستان خبر داد.

مراد بیرانوند امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برداشت ذرت علوفه از سطح ۱۰۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت این محصول در شهرستان خرم‌آباد آغاز شد.

وی ادامه داد: در سال زراعی جاری  بیش‌از ۱۰۰٠ هکتار از اراضی آبی خرم‌آباد در دو مرحله کشت بهاره و کشت دوم بعد از برداشت کلزا و غلات به کشت ذرت علوفه‌ای اختصاص داده شده و در راستای حمایت از کشاورزان ذرت کار به منظور تولید علوفه سیلویی مورد نیاز دامداران نسبت به هدایت و تأمین ارقام بذور اصلاح شده و نهاده‌های سم و کود شیمیایی و خدمات فنی و  آموزشی اقدام و بیش از ۳۰ تن بذر اصلاح شده و بالغ بر ۶۰۰۰ کیسه انواع کودهای شیمیایی مورد نیاز کشاورزان تأمین و در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌آباد ادامه داد: برداشت ذرت علوفه در خرم‌آباد از اوایل شهریور آغاز شده و تا ۱۵ مهرماه جاری ادامه دارد و  پیش‌بینی می‌شود بیش‌از ۵۰۰۰۰ تُن ذرت علوفه‌ای و قابل سیلاژ توسط چهار شرکت مکانیزاسیون حوزه عمل شهرستان در قالب زنجیره‌های تولید برداشت و در اختیار دامداران صنعتی و سنتی حوزه شهرستان و دیگر شهرستان‌ها و استان‌های  همجوار اصفهان، قم، تهران، همدان، کرمانشاه و … قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: ذرت علوفه‌ای در خرم‌آباد به‌عنوان کشت بهاره و یا کشت دوم بعد از برداشت غلات و کُلزا کِشت می‌شود و  بسته به رقم و زمان آن معمولاً بعداز  ۷۰ تا ۱۲۰  روز قابل برداشت بوده و در رقابت با محصولات استراتژیک نیست.

مرادی افزود: مقدار نیاز، ظرفیت نگهداری و سیلاژ  دامداران صنعتی و سنتی خرم‌آباد حدود ۲۰۰۰۰ تن بر آورد می‌شود و مازاد تولید به شهرستان‌ها و استان‌های همجوار توزیع و حمل می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد عنوان کرد: به کشاورزان ذرت کار توصیه می‌کنیم با هماهنگی ادارات تولیدات گیاهی و تولیدات دامی برنامه‌ریزی لازم را جهت تهیه و تدارک امکانات و تجهیزات برداشت، حمل، بازاریابی محصول خود اقدام و اراضی تحت کشت ذرت را جهت کشت محصولات استراتژیک بر اساس الگوی کشت آماده نمایند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر