گروه رسانه‌ای «لرستان»

شماره پنجم نشریه «آلان» منتشر شد

شماره جدید نشریه نشریه فرهنگی-اجتماعی دانشجویی آلان منتشر شد

شماره جدید نشریه نشریه فرهنگی-اجتماعی دانشجویی آلان منتشر شد.

دانلود نشریه آلان

آلان نام یک نشریه دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی لرستان به مدیرمسئولی و سردبیری زهرا نقی بیرانوند است.

یادداشت سردبیر در شماره پنجم

سخن زهرا نقی بیرانوند، سردبیر نشریه آلان در شماره پنجم:

ضرب‌المثل “مرغ همسایه غاز است” حکایت ایرانی جماعت است که برای فرار از بار روانی منفی مشکلات خود به زیر سایه مشکلات همسایه و دشمن خود پناه می‌برد و مصائب خود را انکار می‌کند.

این بحث فراتر از یک رفتار ساختاری و اداری‌ست و خود ما مردم عامه هم بارها در کنش‌های مختلف آن را بروز می‌دهیم.
مبارزه با راشیسم در آمریکا مسئله‌ای‌ست که می‌تواند افکار عمومی را نسبت به ظلم روا شده به هم‌نوع آگاه سازد.

آثار ضعف افکار عمومی در قرن‌های گذشته را امروز می‌توانیم در بطن حوادث غرب ببینیم و آن‌ها را در کشور خود نیز همسان‌سازی کنیم!

اگرچه پناهندگانی که به ایران مهاجرت کرده‌اند اکثرا از کشورهای جنگ‌زده با مشکلات بسیار فراوان بوده و اکثریت بالای نود درصدی این افراد را جمعیت افغان و پاکستانی تشکیل می‌دهد و عملا امکان مقایسه با جنبش‌های غرب با کشور خود را نداریم؛

اما همین مسئله‌ی پیش‌آمده بهانه خوبی‌ست که به سرگذشت مهاجرین در کشور خود بپردازیم.

تمرکز آلان در شماره پنجم بر مسئله مهاجرین افغان است و سعی کرده‌ایم از یک داستان واقعی درباره زندگی یک پناهنده تا شرح علت پناهندگی و شرایط پس از آن در ایران را روایت کنیم و لزوم توجه به زندگی این افراد و مبارزه با برخوردهای نامناسب با این قشر را یادآور شویم و به ضرب‌المثل “تو اگر بیل‌زنی باغچه خودت را بیل بزن” ایهامی داشته‌باشیم!

در قسمت‌های دیگر آلان، از فلسفه و شعر و احوال کرونایی می‌خوانید و در بخش جدید “لومز نیوز”، می‌توانید صریح‌ترین و بی‌تعارف‌ترین مطالبات و انتقادات دانشجویان لومز را بخوانید.

لازم به ذکر است انتشار شماره پنجم آلان همزمان با انتشار شماره دوم ضمیمه‌حقوق زنان این نشریه می‌باشد و از شما خوانندگان عزیز دعوت می‌کنیم مباحث مطرح شده در فایل ضمیمه را از دست ندهید و با ما نظرات و پیشنهادات و انتقاداتتان را در میان بگذارید.

از تمام عزیزانی که در فراهم‌آوری این شماره ما را یاری کردند نهایت تشکر و قدردانی را داشته و امیدواریم از مطالب آماده شده استفاده کافی را ببرید.

خوش آمدید به دنیای ما
و به نام قهارش آغاز می‌کنیم این قصه را 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر