گروه رسانه‌ای «لرستان»

متانول سبب بروز اپیدمی‌های مسمومیت‌های الکلی شده است

یک متخصص مسمومیت بالینی گفت: متانول سبب بروز اپیدمی‌های مسمومیت‌های الکلی شده است.

دکتر پیمان آسترکی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این روزها مردم استفاده زیادی از الکل به عنوان ضدعفونی‌کننده دارند و این درحالیست که این ماده برای ضد عفونی کردن تنها در مراکز بهداشتی درمانی کاربرد دارد و اینکه بصورت معمول استفاده شود شایع نیست.

وی با بیان اینکه ژلی که برای ضدعفونی کردن دست استفاده می‌شود علاوه بر پایه الکلی دارای مواد افزودنی نرم‌کننده است، ادامه داد:  استفاده کردن از الکل برای ضد عفونی دست‌ها سبب خشکی پوشت شده و استفاده زیاد از آن برای این مهم توصیه نمی‌شود.

این متخصص مسمومیت بالینی گفت: الکل ۷۰ تا ۷۳ درصد  خاصیت میکروب‌کشی و ضدعفونی‌کننده دارد و متقاضی زیادی برای استفاده ضدعفونی کردن دارد.

آسترکی با بیان اینکه الکی که برای ضدعفونی کردن استفاده می‌شود اتانول است، ادامه داد: در برخی موارد افراد از متانول استفاده می‌کنند در حالیکه هیچ تعریفی و کاربردی در حوزه درمانی و ضد عفونی کننده ندارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: الکل متانول به عنوان ماده صنعتی است اما چون دسترسی به آن آسان نیست و نسبت به اتانول قیمت ارزانتری دارد متاسفانه به‌شکلی سبب بروز اپیدمی‌های مسمومیت‌های الکلی شده است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در این برهه که مردم گرایش به استفاده از الکل دارند افراد سودجو با ریخت آب ژاول، وایتکس یا هیدروکلراید در متانول، الکل صنعتی را به عنوان الکل سفید و قابل شرب به مردم می‌دهند، افزود: در حالیکه این ماده سمی بوده و در بدن متابولیزه می‌شود.

این متخصص مسمومیت بالینی بیان کرد: افراد پس از استفاده از این ماده تقلبی پس از هشت ساعت دچار علائمی شامل تهوع، تاری دید، استفراغ، دل درد، اختلالت تنفسی می‌شوند که می‌تواند منتهی به عوارض جدی از کوری گرته تا مرگ شود.

آسترکی گفت: هیچ روشی وجود ندارد که متانول تبدیل به اتانول شود و قابلیت شرب پیدا کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در مورد دپو کردن الکل تاکید کرد: دپو کردن الکل غلط بوده چرا که قدرت اشتعال الکل از بنزین بیشتر است و افراد برای ضدعفونی و گندزدایی سطوح می‌توانند از وایتکس یک درصد استفاده کنند.

وی گفت: برای پاکسازی بدن نیز می‌توان از انواع لوسیون‌ها استفاده و از الکل در مواردی که خارج از منزل هستید مصرف کنید.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر