گروه رسانه‌ای «لرستان»

“هیچ” سهم هوگوپوشان لرستانی در تیم ملی

تکواندو نام هنر ورزشی و رزمی است که از نظر فیزیکی و جسمی بهترین و موثرترین روش‌های دفاع از خود را با استفاده از دست‌ها و پاها و بدون استفاده از هرگونه سلاح به علاقه‌مندان و هنرجویان خود می‌آموزد.

از نظر معنوی و روحی نیز به علاقه‌مندان احترام و انضباط و بردباری و صبوری و ازدیاد حس مقاومت‌های منطقی در مقابل مصائب زندگی که حاصل آن انتخاب دقیق و صحیح راه زندگی با حس اعتماد به نفس است را می‌آموزد.

با تلاش و پیگیری مربیان و پیشگامان ورزش در سال ۱۳۵۵ انجمن تکواندو نیروهای مسلح رسماً فعالیت خود را در کشورمان آغاز کرد و از سال ۶۳ فدراسیون تکواندو مستقل شد.

در حدود سه دهه اخیر این رشته همواره در میادین مهم بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و تکواندوکاران از مدال‌آوران کاروان ایران در المپیک و بازی‌های آسیایی بوده و در رقابت‌های جهانی نیز همواره جزو سه تیم اول بوده‌اند.

اوایل سال ۵۸ تکواندو لرستان در شهرستان بروجرد توسط استاد پاپ روزبهانی که در حال حاضر کمربند مشکی دان هشت است، شروع به فعالیت کرد.

سپس سال ۵۹ توسط حمید جهانبخش استاد خوزستانی در خرم‌آباد شروع به آموزش این رشته کرد و رسماً تکواندو لرستان از بروجرد و خرم‌آباد آغاز و به الیگودرز و دورود گسترش داده شد. نخستین رئیس هیات تکواندو لرستان نیز اسدالله اسدی بود که سال ۶۳ هیات را تحویل گرفت.

هم اکنون تکواندو لرستان در ۱۶ شهر، شهرستان و بخش فعالیت رسمی دارد و بیش از ۷۰ مکان رسمی در استان این رشته را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهند و حدود ۵ هزار ورزشکار سازمان‌یافته دارد.

هوگوپوشان پسر و دختر زیادی از لرستان به اردوی رده‌های سنی مختلف تیم ملی دعوت شده اما سهم بسیار ناچیزی در مسابقات برون مرزی داشته‌ایم و اولین ورزشکاری از لرستان که به مسابقات برون مرزی اعزام شد، اشکان زحمت‌کشان رده سنی نونهالان سال ۹۵ به مسابقات قهرمانی جهان بود.

همچنین زهرا حاجیوند نخستین مربی لرستانی است که سال ۹۷ به همراه تیم ملی در تورنمنت بین‌المللی کره‌ جنوبی حضور داشت.

تکواندو لرستان در دهه ۹۰ فعالیت‌های خوبی داشته و حضور در لیگ‌های باشگاهی کشور، برگزاری لیگ استانی در رده‌های سنی مختلف، سازمان‌دهی هیات‌های شهرستانی و کسب مدال در رقابت‌های قهرمانی کشور در بخش‌ آقایان و بانوان ازجمله این موارد است.

با اینکه سهم تکواندوکاران لرستانی از حضور در رقابت‌های بین‌المللی تقریباً “هیچ” بوده اما باتوجه به شرایط حال حاضر امید می‌رود در آینده نزدیک شاهد حضور هوگوپوشان استان در میادین مهم بین‌المللی باشیم.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر