گروه رسانه‌ای «لرستان»

ویدیوی اسکن سه بعدی فسیل غار کلدر را ببینید

این فسیل انسان هموساپینس، امسال در غار کلدر خرم آباد کشف شد

دکتر بهروز بازگیر، سرپرست هیئت کاوش غار باستانی کلدر:

ویدیوی زیر مربوط به اسکن سه‌بعدی لیزری بخشی از جمجمه کشف شده از غار کلدر است که توسط متخصصان دانشگاه سوربن فرانسه صورت پذیرفت.

به گزارش پایگاه خبری سرخط، نتایج مقدماتی گونه‌شناسی با مدنظر قرار دادن آناتومی فیزیکی و نتایج اسکن و همچنین تفسیر آن‌ها که در دانشگاه کپنهاک دانمارک در حال انجام است نشان می‌دهد که خوشبختانه فسیل مذکور مربوط به گونه هوموساپین (انسان مدرن/هوشمند) است.

 

هم اکنون غار کلدر دارنده قدیمی‌ترین فسیل انسان هوشمند در ایران و یکی از معدود سایت‌های جهان (که شواهد انسان هوشمند با این قدمت در آن کشف شده است) می‌باشد.

نامه رسمی تاییدیه پروفسور Fabrice Demeter از دانشگاه کپنهاک که برای اینجانب, دکتر عمرانی(ریاست پژوهشگاه میراث کشور), دکتر شیرازی(ریاست پژوهشکده باستان شناسی ایران) و جناب مهندس قاسمی(مدیر کل اداره کل میراث استان لرستان) نیز صادر شده است.

 

اسکن سه بعدی فسیل غار کلدر

آنالیزهای molecular این قطعه فسیل نیز در حال انجام است که نتایج آن متعاقبا خدمت همه عزیزان اعلام خواهد شد.

 

لازم به ذکر است که زحمات انتقال نمونه مذکور از ایران به دانمارک و فرانسه و پیگیری های همه آنالیزها توسط سرکار خانم فیض آبادی صورت پذیرفته و همچنان در حال انجام است که جا دارد تشکر ویژه‌ای از ایشان بابت پیگیری‌های مجدانه و زحمات شبانه روزی ایشان داشته باشیم.

دکتر بهروز بازگیر سرپرست هیات کاوش غار کلدر خرم آباد لرستان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر