گروه رسانه‌ای «لرستان»

ادامه واکنش‌ها به انتشار نقشه جعلی لرستان/ معاون استاندار: پیگیر مشخص شدن انگیزه عوامل این اشتباه هستیم

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، طی روزهای اخیر شاهد واکنش کاربران فضای مجازی و فعالان رسانه‌ای به درج نقشه‌ ایران که قسمتی از خاک لرستان در آن حذف شده بود در سایت سازمان ثبت و اسناد بودیم. 

در همین راستا خبرگزاری فارس لرستان در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت و واکنش مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری لرستان به تغییر نقشه جغرافیایی استان لرستان را نیز منتشر کرد. 

با این وجود روز گذشته مجددا شاهد ادامه واکنش‌ها به این موضوع بودیم و برخی کاربران از درج نقشه جعلی در برخی سایت‌های سازمان‌های کشوری دیگر خبر دادند. 

واکنش معاون استادار لرستان: از مجاری قانونی پیگیری میکنیم

در همین زمینه محمود ثمینی معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص تغییر نقشه لرستان اظهار کرد:  ارتقاء دهستان‌ها، تشکیل بخش، ادغام  و تشکیل شهرستان و هرگونه الحاقی فرایندی دارد یعنی یک موضوع معمولی نیست.

وی افزود: ارتقائ و انتزا در هر سطحی حتما باید مورد بحث و  بررسی کارشناسی قرار بگیرد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان خاطرنشان کرد: ضمن اینکه این موضوع از سوی دفتر سیاسی استانداری لرستان به تهران منعکس شده است، ذکر این نکته ضروری است که برای هرگونه الحاق و‌ یا انتزا استان ذی نفع قطعا در جریان قرار می‌گیرد که چنین اتفاقی رخ نداده است.

ثمینی خاطرنشان کرد: هر گونه ارتقا و انتزا مستلزم کلی فرایند و نشست است تا افکار عمومی را مجاب و آماده کرده باشد.

وی تاکید کرد: بنابراین ضمن اینکه اصل ماجرا صحت ندارد ما این موضوع را تکذیب می‌کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در پاسخ به این پرسش که علت انتشار این نقشه چیست، توضیح داد: چون بررسی نکرده‌ایم نمی‌توانم بگوییم انگیزه اصلی این اقدام چیست، اما موضوع در دست بررسی است و پس از حصول نتیجه اطلاع خواهیم داد.

ثمینی در خصوص پیامد این اقدام، گفت: قطعا این اقدام اشتباه‌ترین کار ممکن است که صورت گرفته و قاعدتاً تحریک احساسات عمومی و تشویش اذهان عمومی را به دنبال دارد.

به گفته وی افرادی که بدون مطالعه و عدم رسمیت اقدامتغییر نقشه به چنین کاری ‌کرده‌اند مورد رصد و تعقیب دستگاه‌های مسوول و اطلاعاتی قرار می‌گیرند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: ما از مجاری قانونی وزارت کشور پیگیری می‌کنیم که چه افرادی و با چه انگیزه‌ اقدام به انتشار این نقشه کرده‌اند.

واکنش ثبت اسناد چه بود؟

در همین راستا روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان نیز اعلام کرد: این خبر که در نقشه روی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشی از خاک استان لرستان به استان همجوار اضافه شده است کذب و عاری از حقیقت می باشد. 

در ادامه اطلاعیه سازمان ثبت و اسناد آمده است اولاً در نقشه مذکور که به صورت ریز و غیر قابل استناد ترسیم شده است در مساحت و مرز استان لرستان تغییری داده نشده است و هیچ قسمتی از مساحت استان لرستان به استان های همجوار اضافه نشده است.

ثانیاً نقشه‌های استان لرستان در قسمت شرقی به استانهای اصفهان و چهارمحال بختیاری همسایه است که به دلیل کوتاه بودن مرز استان لرستان و چهار محال بختیاری آن قسمتی که مشخص نبوده نسبت به اصلاح آن اقدام گردید.

این اطلاعیه می‌افزاید: نقشه مذکور که سال ها است در پائین سایت سازمان قرار دارد نقشه‌ای نیست که در صدور اسناد مالکیت و یا تعیین مرز استان‌های کشور مورد استناد باشد و اقدامات سازمان ثبت در تعیین حدود استانها و شهرستان‌ها، طرح تقسیمات کشوری است که در سامانه کاداستر تثبیت شده و بر اساس آن اقدام می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر

logo-samandehi